Spørsmål og svar

Vil ha autisme for å være smartere. Beskriver lav selvfølelse.

Jente, 16

Jeg ønsket jeg har autisme, men jeg var hos bup og det viste seg at jeg ikke hadde det. Mange med autisme er så smarte og mange ser det på sin superkraft. Det er mange som sier det at det er en superkraft å se verden fra litt andre perspektiver. Sånn som Elon Musk, Mangnus Carlsen og Greta Thunberg er genier i det de intreserer seg for. Det er bare så skipt at jeg ikke er sånn. Det kan være fordeler med ADHD også, men det har jeg heller ikke. Det eneste jeg har er sosialangst, epilepsi, lære og hukommelse vansker og det er det ikke så mye positivt ved. Jeg er bare en ubrukelig, kjedelig person med ingen spesielle evner 😢

Svar

Hei

Så bra du skriver hit til oss her i ung.no!

Det er ikke slik at autisme og ADHD gjør at en er smartere eller har en "superkraft". Det er ikke slik at alle med autisme har fotografisk hukommelse eller spesielle mentale/kognitive evner. Men enkelte personer med autistisk lidelse har vist seg å ha spesielle kognitive ferdigheter, som om den manglende evnen til å håndtere visse former for informasjon styrker evnen til å håndtere andre. En fellesnevner synes å være et fokus på detaljer og evne til å huske disse, som for eksempel å huske en rekke av tall eller å ha et fotografisk minne.

Men de har ofte problemer med andre typer mentale evner, som kan gjøre hverdagslige gjøremål veldig vanskelige og som gjør at de sliter med seg selv og sliter sosialt.

Selv om du ikke sliter med autisme eller ADHD, og du sliter med sosial angst og har lærevansker, så er jeg sikker på at det er masse positivt med deg og at du også hare gode evner og ferdigheter. Det som er fint med f.eks. den sosiale angsten du sliter med er at det finnes hjelp mot slike vansker slik at du kan få det bedre med deg selv og bedre sosialt. Dette kan BUP hjelpe deg med eller du kan snakke med helsesykepleier, enten på skolen din eller ved nærmeste helsestasjon for ungdom.

Når du tenker at du er kjedelig, ubrukelig og uten spesielle evner så sier deg meg at du sliter med en del negative tanker om deg selv. Når du har mange negative tanker om deg selv og ikke føler deg god nok kalles det for at man sliter med lav selvfølelse. Jeg skal legge ved noen artikler her til deg som selvfølelse og fortelle deg litt her om selvfølelse og komme med noen råd til deg.

Når de gjelder det å få bedre selvfølelse og selvtillit så handler det ofte om hvordan man tenker om seg selv og de situasjonene man opptrer i. Det å slite med lav selvfølelse og ha mange negative tanker om seg selv er noe som man også kan jobbe med tankemessig, slik at de kanskje på sikt blir lettere å møte de sosial situasjonene.

For mange, også for deg, så blir det slik at våre tanker blir våre største fiender/plagånder fordi de hindrer oss i motbevise de fordi de oppleves så vonde at man forsøker å unngå situasjoner hvor disse kan bli aktivisert. Vi mennesker er slik at vi former fastlåste tanker om oss selv ut fra de erfaringer vi gjør. Disse fastlåste tankene, enten de er positive eller negative, har en tendens til å forsterkes ved at vi legger merke til alt som bekrefter at de er sanne. Det betyr at negative tanker om oss selv, opprettholdes ved at vi ikke vektlegger erfaringer som tyder på det motsatte. De erfaringene som er i samsvar, lagres som "bevis" på at det er sant det vi trodde.

Ut fra det du forteller her så kan det høres ut som du kun ser det du er misfornøyd med ved deg selv. Du tenker derfor at du ikke er bra nok eller spesiell nok. Problemet med å slite med lav selvfølelse blir at man har en tendens til å glemme alle de positive opplevelsene man har, og som jeg er sikker på at du også har! Man fokuserer utelukkende på de negative, og de blir ofte beskrivende for en selv og for hverdagen. Hvis dette blir et mønster så blir selvfølelsen lavere og lavere.

Det jeg vil anbefale deg er å ikke akseptere disse negative tankene. Men faktisk begynne å utfordre de! Den beste metoden å jobbe med dette på, er og snakke positivt til deg selv og støtte og oppmuntre deg selv aktivt og regelmessig daglig. Du kan begynne idag ved å si til seg selv om og om igjen mange ganger for dag noen av følgende setninger: "jeg er bra nok som jeg er", "det kommer til å gå bra", "det går bra å leve med en dårlig prestasjon", "det gjør ikke noe om jeg gjør feil", "pyttsann, det er jo bare en enkeltstående kamp/trening", "det går over", " jeg gjør så godt jeg kan, så får det gå som det går" og/eller andre setninger som passer for deg. På denne måten er du med på å bryte en "ond sirkel" som det høres ut som du er kommet inn i.

Jeg tenker at du trenger å styrke selvfølelsen din, få bedre selvtillit og mindre sosial angst. Det er ikke alltid så lett å få til alene. Derfor anbefaler jeg deg å oppsøke noen som kan hjelpe deg. Snakk mer med din behandler på BUP, med dine foreldre og med helsesykepleier, enten på skolen der du går eller ved nærmeste helsestasjon. De kan hjelpe deg å få bedre tanker om deg selv slik at du får det bedre i livet ditt. Vis gjerne de du snakker med det du har skrevet her til oss i ung.no.

Husk at det er HÅP! Det er mange som sliter psykisk en eller annen gang i løpet av livet men de aller fleste kommer seg styrket ut på sikt. Det gjelder deg også. Det er jeg helt sikker på.

Mens du venter på annen hjelp kan du ringe Røde kors-telefonen for barn og unge på tlf.nr. 800 33 321. Der kan du være anonym og snakke med en voksen person om alle slags problemer. Åpningstiden er mandag-fredag kl. 14-20.

Ikke gi opp! Snakk med noen om det du sliter med. Du vil etter hvert merke bedring. Jeg legger ved noen artikler her til deg som jeg håper at du kan kikke litt på. Husk at det er Håp!

Ønsker deg masse lykke til videre!

Med vennlig hilsen Spesialist i Psykisk Helse, ung.no

Besvart: 5.1.2023

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål