Spørsmål og svar

Jeg ble fratatt mange ting fordi jeg har anmerkninger

Gutt, 13

Jeg har strenge foreldre og de tar alt for seriøst. Jeg ble fratatt mobil, rom ,bankort, månedslønn, og masse annet på grunn av at jeg har fem annmerkninger, er dette normalt? Jeg tror jeg også hadde adhd og de tokk meg ikke serriøst, men når de hadde en stor krangel og de bodde seprart så pleide de ofte og si at jeg hadde mentale problemer på grunn av den andre, mamma og pappa er ikke fornøyd med ekteskapet sitt. Jeg er den eldste av fire og eneste gutt. Jeg føler at jeg noen ganger adoptert fordi jeg ikke ligner på mamma eller pappa , men jeg ligner på to av søsterene min. Nesten hele slekta har brune øyne og jeh og søsteree mine er de enseste med blå. Jeg er sikker på at foreldene mine hater meg mest. De gir meg aldri ting jeg fortjener men kaster meg heller skyggen til lillesøstera i som de liker, selv om hun er frekk og bitcy. Pappa vil ikke jeg skal teste meg for adhd og jeg tror det er pgr av at han ikke kan kjefte på meg like mye mer da, har dere noen tips eller noe

Svar

Hei

Det er ikke noe hyggelig med så mye straff på grunn av fem anmerkninger. Jeg tenker at det ikke er vanlig å gjøre det sånn. Hvordan skal det henge sammen? Mobil, rom ,bankkort og månedslønn har vel ikke noe med anmerkningene å gjøre. Det virker som at faren din bare finner på en straff. Straffen er for streng. Du trenger jo disse tingene i livet ditt. Faren din bør heller spørre deg om hva som har skjedd og se om du trenger hjelp med noe.

Si gjerne ifra til faren din om at du ønsker å få tingene dine tilbake. Ingen tar fra faren din bankkort, mobil og lønn om han har gjort noe galt.

Når det gjelder spørsmål om ADHD så må man henvises til spesialisthelsetjenesten (sykehus). Det er helsepersonell som kan henvise, som helsesykepleier eller fastlege. Jeg tenker at du bør snakke med helsesykepleier om dette. Det er jo noe som får deg til å tenke at det kan være noe. Det kan jo handle om hvordan du har det også? Helsesykepleier eller fastlegen kan hjelpe deg med å tenke på hva dette kan handle om. Helsesykepleier finner du på skolen din eller ved Helsestasjon for ungdom. Fastlege må du bestille time til. Det er kanskje vanskeligere å få til hvis faren din tenker at du ikke trenger noe helsehjelp.

Når det gjelder det å være lik som familien sin så er det mange som skriver til oss om at de føler seg annerledes enn familien. Noen kan være rolige, og ha en aktiv familie. Eller omvendt, at man selv er aktiv og familien er rolig. Man kan mene ulike ting og tro på forskjellige ting. Man kan også se annerledes ut. Alle mennesker er vi ulike, og gener slår ut så forskjellig. Men det føles rart når man opplever å være litt annerledes.

Foreldrene dine har ingen grunn til å hate deg. Faren din bør heller ikke kjefte så mye på deg. Det er mye bedre å snakke sammen. Hvis han kjefter så kan du jo bli redd. Det er heller ikke noen grunn til å kjefte.

Fortell faren din at du ønsker at han snakker til deg og at han ikke kjefter. Du vil forstå beskjeder mye bedre om han snakker. Når voksne kjefter på barn og ungdom så kan det jo skje at hjernen kobler seg litt ut.

Husk at du alltid kan ringe Alarmtelefonen for barn og unge!

Skriv gjerne til oss igjen også! Lykke til.

Vennlig hilsen familieterapeut, ung.no

Besvart: 22.9.2024

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål