Spørsmål og svar

Jeg sliter fortsatt med spising, hvordan normalisere forbrenningen?

Jente, 14

Hei! Har spiseforstyrrelse (er på normalt vekt nå) men sliter fortsatt litt med spising. Jeg lurer på hvordan jeg kan fikse forbrenningen min til normal? Hva regnes som treig forbrenning (genetisk) liksom omtrent hvor mange kcal er en treig forbrenning. Jeg spiser rundt 1000-1100 kcal. Hvordan fikser jeg forbrenningen min? Jeg lurer også på hvordan jeg burde begynne å trene? (Har fått lov av psykolog osv å begynne igjen) jeg har kyst fordi jeg liker å være aktiv foresten. Hvordna burde jeg begynne med løping (bli raskere of langvarig) spesielt på vinteren? Er det smartere med mølle da? Hvordan starte styrke og ikke få for store lår muskler? Har kraftigere lår genetisk. Meste av fettet mitt ligger på rompa og beina. Jeg ønsker ikke større lår, men heller sterkere. Liksom mer muskelmasse og mindre fett. Når kan man begynne med det? Og hvorsna burde jeg starte med overkropp?

Svar

Hei

Det er fint å høre at du har kommet deg i normalvekt. Det er en viktig seier når man har en alvorlig sykdom som dette. Likevel blir jeg veldig bekymret når jeg leser hvor lite du spiser. Den lave energimengden vil gjøre at du taper vekt. Kroppens forbrenning normaliseres kun ved at man spiser nok mat til alle måltider gjennom dagen. Ved å øke matmengden vil du også øke forbrenning. Det finnes ikke noe mål på treg eller rask forbrenning. Når man spiser lite mat får man tregere forbrenning.

Jeg anbefaler deg å snakke med foreldrene dine og behandleren din om hvor lite mat du spiser, slik at de kan hjelpe deg å øke matmengden. Vi som jobber med ungdommer med spiseforstyrrelser fraråder all trening når man spiser for lite mat. Det vil være svært uheldig å begynne å trene med så lite energiinntak. Det vil tære på kroppen din og bryte den ned i stedet for å bygge den opp. Når du spiser nok mat og er i normalvekt, er det tryggere for helsen å trene igjen. Da kan du avtale med behandler og foreldre om hvordan du skal begynne å trene, slik at ikke treningen går utover behandlingen av spiseforstyrrelsen.

Jeg legger ved noen artikler til deg.

Vennlig hilsen psykiatrisk sykepleier med spesialitet i spiseforstyrrelse

Besvart: 9.12.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål