Føler seg som e byrde for andre. Har selvmordstanker.
Gutt, 17
Hei, jeg føler at livet holder på å falle sammen og vet egt ikke hva jeg skal gjøre. Søstrene mine og kusinenen min har alltid vært 6'er elever og går nå på universitetet, mens jeg stryker i matte, såvidt 2 i spansk og har snitt på rundt 3.4. På den lyse siden har jeg gått fra 2'er elev til 3'er elev og får 5-6 i gym, men det hjelper ikke hvis jeg ikke kommer inn på det jeg vil. Har alltid sløst en del av foreldrenes penger fordi jeg har stjelt, mistet ting og brukt penger på unødvendige ting. Og vil ikke si jeg har hatt en bra barndom heller fordi jeg så si bare har blitt mobbet og vært loner med kanskje 5-10 venner maks. Alle ser meg som en normal person, men har selvmords tanker og gråtet for første gang på 2-3år. Føler meg som en byrde for alle, men jeg har gått gjennom dette før og det har bare gjort alle triste og det stopper meg fra selvmord. Vet egt ikke hva jeg kan gjøre for tia..
Svar
Hei
Det jeg vil du skal huske på er at du har forbedret deg på skolen! Du har gått fra 2ere til å få 3ere. Det kan du forbedre enda mer slik at du kanskje på sikt får flere 4ere!
Du er heller ingen "loner"! Du har jo mange venner! Du skriver her at du har 5-10 venner. Det er mange. Husk at det er noe som ikke har noen venner i det hele tatt. Men det har du.
Du skriver her at du føler at du er en byrde for andre, at du ikke får noen ting til og du skriver at du har selvmordstanker. Jeg er helt sikker på at det er mange som liker deg og at ingen opplever deg som en byrde. Problemet ditt i dag tror jeg er at du kun fokuserer på det du ikke er fornøyd med. Men ved å gjøre det så glemmer du alt du faktisk får til, alle som liker deg, alle dine venner og at du faktisk har forbedret deg på skolen.
Det jeg kan si deg om selvmordstanker er at hvis livet ditt er alt for tungt og vanskelig og du selv ikke klarer å se hvordan situasjonen kan endres til det bedre, så er selvmord en utvei å tenke på fordi døden er et alternativ til å komme ut av den situasjonen du er i.
I en slik situasjon er det viktig å huske på at selvmordstanker, tanker om at du bare vil dø og at du ikke har noe mer å gjøre her, er på en måte tanker og ønsker om å slippe og måtte streve og slite med triste, tunge og vanskelige ting i livet ditt. Når du får nok hjelp og støtte slik at du får det bedre og situasjonen endres til det bedre, så kommer du til å få lyst til å leve videre og tankene om å dø forsvinner. For uansett hvor fastlåst og håpløst alt ser ut, så er det helt sikkert mulig å få til en forandring til det bedre. Helt sikkert. Selv om det ikke føles sånn for deg akkurat nå.
Det som hjelper mot selvmordstanker er å snakke om det til en person som kan hjelpe deg. Si klart og tydelig ifra om at du er dypt fortvilet og trenger hjelp til å få det bedre.
Det jeg håper at du kan gjøre er å snakke med noen om det du sliter med av vanskelige tanker og følelser. Snakk med helsesykepleier på skolen der du går eller ved nærmeste helsestasjon, fastlegen din og med dine foreldre. Vis de du snakker med det du har skrevet her til oss i ung.no. Da vil de du snakker med forstå det du sliter med av vanskelige tanker og følelser og de vil hjelpe deg slik at du får det bedre med deg selv.
Jeg legger ved en del artikler her til deg som jeg tror du vil ha god nytte av å kikke litt på. Jeg håper at mine tanker og råd er til hjelp for deg. Ønsker deg masse lykke til videre!
Med vennlig hilsen Spesialist i Psykisk Helse, ung.no
Besvart: 1.11.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål







