Vi skal snart ha første tentamen, jeg vil gjøre det bra men klarer det ikke
Jente, 13
Hei, jeg går i 8 og vi skal snart ha «tentamen». Det er den første vi har hatt og jeg sliter veldig med å konsentrere meg i lengre tid. Jeg blir fort svimmel og alt bare surrer i hodet mitt. Jeg vil gjøre det bra men jeg klarer ikke.
Svar
Hei.
Jeg skjønner du blir stresset, det er jo første gang du skal ha tentamen.
Og just det kanskje kan hjelpe at du tenker på. Og at du legger listen litt lavt og tar det som et forsøk eller en trening. Du skal gjøre noe du aldri gjort før og da må man gi seg selv rom for å lære og feile. Så om du klarer å se denne første tentamen som en trening så kanskje det går litt lettere å konsentrere deg og blir mindre stresset. Ikke tenk på karakterer denne gangen
Så kan det være lurt å snakke litt med læreren din. Fortell hvordan du har det og du kan gjerne vise det du skrivet her for læreren din. Kanskje det er noe som kan legges til rette for deg, sitte i eget rom, få litt lenger tid eller få lov å ta noen pauser innimellom. Det beste er at man er åpen om det man strever med så at læreren kan legge til rette for deg. Sier man ikke noe så er det vanskelig for skolen å hjelpe deg. Så fortell dem hvordan du har det, be om et møte kanskje sammen med dine foreldre eller alene, hva som passe best for deg.
Og du, hvordan kan man være god på noe man aldri gjort før? Noen bruker kort tid noen litt lenger tid på å bli gode, vi er alle så forskjellige, så ikke sammenlign deg med de andre, du gjør ditt og gjør det på din måte.
Håper du fikk litt hjelp og at du ikke stresser alt for mye nå
Vennlig hilsen helsesykepleier
Besvart: 5.11.2021
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
