Spørsmål og svar

Hvordan skal jeg onanere og fingre meg selv?

Jente, 14

Hei! Jeg hat litt spørsmål om onanering. Før har jeg ligget på magen, beveget beina mens jeg har dyna og gnir nedentil, med klær på. Tror ikke jeg får orgasme, men det er godt noen ganger. Jeg prøvde å ta på klitoris og putte fingeren inni, men det var ikke noe godt. Jeg kjenner liksom ikke den gode følelsen når jeg tar noen plasser nedentil, enten om det er V eller sånn. Selvom jeg er kåt og veldig våt. Jeg tok veldig fort på den jeg tror er klitoris og det var på en måte godt, men ikke i nærheten til orgasme. Hvordan fingerer man? Hvilken stilling burde jeg være i? Sitte, ligge på magen eller rygg? Ha rumpa oppi været? Burde jeg bevege på hoftene eller beina mens jeg holder på? Gi gjerne veldig spesifikke måter jeg prøve sånn at jeg kan se om det funker for meg! Unnskyld for mye spørsmål! Takk for svar!

Svar

Hei!

Så fint du skriver til oss når du lurer på noe.

Det kan være vanskelig å finne ut hvordan en skal onanere og fingre og du er ikke den eneste som lurer på det, så takk for fine spørsmål!

En kan onanere og fingre i mange ulike stillinger for for eksempel:

  • Liggende på rygg eller mage i sengen
  • Sittende på en stol eller sofa
  • Liggende på ryggen på gulvet
  • Liggende i badekaret
  • Liggende eller stående i dusjen

Noen kan synes det er deilig å bevege hoftene opp og ned eller i en sirkelbevegelse. Andre liker ikke det og er mest opptatt av fingringen og onanien.

Her kommer det noen onanitips:

  • En kan bruke dusjhodet. Sett strålen på eller ved siden av klitoris. Pass på å ikke bruke for varmt vann slik at en blir brent eller for hardt trykk.
  • Noen kan like å ta en eller flere fingre i skjeden samtidig som en masserer klitoris.
  • Det kan kjennes godt ut å føre hudfolden over klitoris fram og tilbake over hodet på klitoris.
  • En kan like å bruke mye spytt eller glidemiddel, eller ikke noe i det hele tatt.
  • For noen kan det kjennes godt og deilig å bruke håndflaten til å gni klitoris.
  • Andre kan synes det er godt å stimulere på siden av klitoris.
  • Du kan bevege en våt/fuktet finger opp og ned og sideveis på den ytre delen av klitoris, alt etter hva du synes føles best.
  • Hvis det er veldig følsomt, kan du bruke to fingre som en V og stimulere på begge sider av den samtidig.

Prøv deg fram og kjenn etter hva det er som kan fungere for deg. Det kan være fint å lese artiklene våre om onanering, om kjønnet ditt og om orgasmer.

Håper svaret var til hjelp for deg!

Hilsen Sexologisk rådgiver - NACS i samarbeid med ung.no

Besvart: 3.11.2025

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål