Spørsmål og svar

Sliter med sorg etter at katten døde.

Jente, 14

Hei, jeg har mistet katten min. Jeg er veldig lei meg og jeg begravde den i Hagen min med mamma og søsteren min igår. Den var borde i en uke og den siste dagen i uken var det en respektløs idiot som kjørte den ned og bare kjørte videre. Jeg føler det er min feil T hun stakk av. Hvordan kan jeg føle meg bedre? Føler det bare blir værre og værre. Jeg tørr ikke og uttrykke følsene mine for noen. Ikke familie eller venner. Bare katten min og nå er hun heller ikke her. Jeg føler skyldfølelse og at den eneste måten og komme meg nær hun er om jeg også dør. Hvordan kan jeg føle meg bedere. Ting er allerede veldig vannskelig. Så dette trengte jeg ikke. Men hvordan får jeg meg selv til og føle meg litt bedre og når skal dette gå over. Det blir allllldri bedre kjennes det ut som. Jeg er hjemme fra skole pga dette og føler jeg må spy. Trenger noen råd til hvordan og bli bedre.

Svar

Hei

Så bra du skriver hit til oss her i ung.no!

Det er så leit når kjæledyr dør og jeg forstår at du sørger og har det vondt, det er helt normalt. Og jeg forstår at katten din hadde en spesiell plass i hjertet ditt. Det var ikke din skyld at den døde! De ble jo påkjørt av noen andre og det kunne jo ikke du noe for. Det var ikke din feil at den stakk av. Katter stikke jo av hele tiden. Slik er jo katter.

Livet er både vondt og urettferdig i perioder, men vi mennesker klarer veldig mye til tross for det vi opplever. Sorg og tap av noen en er glad i enten det gjelder mennesker eller dyr vil vi alle oppleve. En sier at sorgen er kjærlighetens pris, så det vil si at det er bra at du sørger, for det betyr at katten har hatt en eier som har vært veldig glad i den.

Da er det naturlig og faktisk riktig at en skal gjennom en fase med sorg. Hvordan en velger å håndtere denne sorgen og hvor lang tid en bruker før en kjenner at det går bedre, er forskjellig fra person til person.

Jeg synes du først og fremst skal gi deg selv anledning til å ta den tiden du trenger til å sørge over tapet av katten din. Det er lov å være lei seg, men det kan være lurt å gi seg selv litt pauser i sorgen innimellom. Dessuten er det lurt å snakke med noen om hvordan en har det.

Snakk mer med dine foreldre om sorgen og savnet du har etter katten din. Det er godt å kunne dele trøst og tanker når en er i sorg. Du kan også ta en prat med helsesykepleier på skolen. Hun/han snakker ofte med barn og unge som har opplevd tap i livet. Sammen kan dere finne ut hva du og andre kan gjøre for at du skal få det bedre. Vis de du snakker med det du har skrevet her til oss i ung.no.

Ellers kan det være lurt å avlede seg selv med å gjøre hyggelige ting sammen med andre. Har du noen venner eller noen i familien du kan finne på noe sammen med? Det er nok lurt at du heller går på skolen enn at du er hjemme. Da kan du få litt pauser fra sorgen. Det trenger du!

Men ikke være oppgitt over om sargen kommer i bølger, for det er helt normalt. Men det mange opplever er at bølgene blir mindre og at det går lengre tid mellom dem etter som tiden går, så tiden vil også være en god hjelper. Tiden leger ikke alle sår, dessverre, men tiden gjør det lettere å leve med sorgen. Det kan jeg love deg!

Jeg håper dette var til hjelp for deg og ønsker deg alt godt. Legger ved noen artikler her til deg som du kan kikke litt på.

Med vennlig hilsen Spesialist i Psykisk Helse, ung.no

Besvart: 10.11.2022

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål