Spørsmål og svar

Hvorfor har jeg ikke gått opp mer i vekt på en uke?

Gutt, 17

Hei. 17 år her, 56 kg og 168 cm høy. Nå begynner det å klikke for meg. Har gått en uke siden jeg begynte å spise mye for å gå opp i vekt, og har bare klart 1 kg (55 til 56). MEN, problemet er at jeg kom opp til 56 bare i løpet av 1-2 dager siden jeg begynte. Nå har det gått en full uke og jeg har ikke klart å komme meg over 56!!!. BMI'en min sier at jeg er normalvekt, men i realiteten er jeg tynn som en pinne. Er så flau, ankelen min nede med foten er like tynn som en pinne mens når det kommer oppover bena er det så curvy og mye større men fortsatt tynn. Og håndleddet mitt er det flaueste av alle. Omkretsen er så liten til at jeg kan passe en stram og liten hårstrikk og tilegg til at mye av skjelettet mitt, særlig en sånn strek rett i midten av hvor håndleddet og hånda treffer viser. Jeg kommer opp i vekt, men ankelen og håndleddet er fortsatt syltynn og merker ikke noe forandring i kroppen. Magen min ble større av å spise mye. Jeg spiser sunt, og mye mellommåltider. Altså MYE.

Svar

Hei!

Det er ikke noe kjekt å høre at du har et så vanskelig forhold til egen kropp. Du skal ikke være flau over hvordan du ser ut! Tenker du at andre bør være flaue over hvordan de ser ut? Vi bryr oss stort sett om oss selv - så ikke vær redd for at andre bruker mye tid og energi på å bry seg om anklene og håndleddene dine (heldigvis!). Dette er noe du sikkert tenker på gjennom hele dagen, ingen andre gjør det. Så forsøk å senke skuldrene litt og ikke stress. Nå er du i gang med et prosjekt der du skal opp i vekt, og det vil du også oppnå, men det tar tid.

Så flink du har vært som har satt i gang tiltak og fulgt disse en uke! Det tar tid å gå opp i vekt, i alle fall med synlige resultater. Du må nok innstille deg på at det kan ta flere måneder før du merker ordentlig forskjell på flere områder på kroppen, sånn som håndledd og ankler. Genene våre styrer også i stor grad hvor på kroppen fett legger seg. Det at magen er større kan nok også skyldes at du spiser mye (altså mat i magesekken). Det vil nok ikke legge seg der alt fettet som lages i overskudd.

Vil tipse deg om å trene styrke på hele kroppen når du holder på med dette. Da vil du gå opp en kombinasjon av muskler og fett, og det vil være sunnere for kroppen din, i tillegg til at det er større sjanse for at vektoppgangen fordeler seg utover hele kroppen din (altså ikke bare magen for eksempel). Jeg legger ved noen artikler om styrketrening som du kan se på. De muskelgruppene du trener vil også vokse når du er i overskudd av mat, så ønsker du større armer, tren armer. Du kan også trene håndledd og ankler til en viss grad, google hvilke øvelser du skal gjøre.

Stå på! Du er flink og gjør en kjempeinnsats! Smør deg med tålmodighet, og jobb med å like kroppen din bedre. Får du til styrketrening noen dager i uka i tillegg, så gjør du ikke bare en ekstra innsats for å oppnå de resultatene du ønsker, men du gjør også en kjempeviktig jobb for god helse.

Lykke til videre :-)

Med vennlig hilsen klinisk ernæringsfysiolog, ung.no

Besvart: 3.5.2022

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål