Spørsmål og svar

Gruer meg til å starte på videregående og stå tidlig opp

Jente, 16

hei! til høsten skam jeg starte på vgs. bussen kommer til å gå rundt 06:55. jeg kommer til å bruke litt tid til å gå, og jeg har regnet om hvor lang tid jeg ca vil bruke til buss plassen. så ddt vil si at jeg må gå rundt 06:30. så jeg må nok stå opp rundt klokka 05:00 eller 05:15. siden jeg må ha tid til å ordne meg, sminke meg og alt det der. hvordan i huleste skal jeg klare å komme meg opp rundt 05:00?! jeg klarer så vidt å stå opp klokka 07:00! (som jeg gjør nå.) har du noen tips til å stå opp så tidlig? takk på forhånd!

Svar

Hei

Dette kommer du til å gklare helt fint. Jeg skjønner at du gruer deg for å stå opp to timer før, men det kan hende at du ikke trenger å stå opp så tidlig.

Jeg tenker at det kan være lurt å lage rutiner slik at du slipper å stå opp så tidlig. Det dreier seg om for eksempel å dusje om kvelden slik at en ikke bruker tid på det, lage matpakke og frokost på kvelden og legge alle klær framme. Det betyr at du kan spare mye tid, og du kan sove litt lengre.

Er det slik at du kan sminke deg på bussen eller når du kommer til skolen? Da er det ikke så mye du må gjøre før du må gå ut av huset.

Så er det viktig at du lager deg gode rutiner for å legge deg tidlig. Det vil si at du bør legge deg hver dag i 22.00 tiden. Da har du fått 7,5 til 8 time søvn i løpet av natta. Da vil det ikke være så tungt å stå opp og du vil klare å konsentrere deg på skolen.

Hvis det er en lang busstur til skolen kan du også småsove på bussen.

Selv om det nå føles vanskelig så tror jeg at du vil klare de nye rutinene når den tid kommer.

Bestem deg for at dette komme til å gå bra. Ikke bruk så mye tid og energi på det. Det er ennå lenge til høsten og nytt skoleår.

Lykke til!

Vennlig hilsen helsesykepleier i samarbeid med ung.no

Besvart: 4.5.2022

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål