Spørsmål og svar

Har jeg hatt søvnparalyse?

Jente, 13

Hei Jeg lurer på om jeg har hatt søvnparalyse. Noen ganger når jeg har hatt en ekkel drøm eller et mareritt, som f.eks. en gang drømte jeg at det var en slange inne på badet (jeg hater slanger) og så våknet jeg og så slangen inne på rommet mitt. Når dette skjer blir jeg vaneligvis ganske redd å legger meg under dyna. Jeg kan ikke huske om jeg klarte å bevege meg, men jeg tror jeg kunne det. Dette er ikke serlig gøy og gjør at hvis jeg våkner om natten og det er mørkt, uten at jeg har hatt en drøm er jeg redd for å åpne øynene mine, fordi jeg ikke vill at det skal være noen/noe der. Jeg har googlet litt og har funnet ut at når man får søvnparalyse blir kroppen lammet. Det er derfor jeg lurer på om det er en søvnparalyse jeg har hatt eller om det er noe annet. Takk.

Svar

Hei jente 13 år

Det er vanskelig for meg å si med sikkerhet om du har hatt en søvnparalyse eller ikke.

Du beskriver at du tror du klarte å bevege deg, men er ikke helt sikker. Ved søvnparalyse vil de fleste oppleve at de ikke klarer å bevege seg fordi musklene ikke er helt aktive igjen når en våkner fra drømmen. 

Søvnparalyse er en tilstand hvor hjernen våkner før kroppen rekker å følge etter. Dette kan skje når en våkner midt på natten eller ved innsovning. Søvn har mange stadier. Et av disse kalles REM (rapid eye movement) hvor vi drømmer. I dette stadiet, hvor vi har drømmesøvn, kobles musklene i kroppen ut. Dette er normalt for ellers ville vi kunne handle på det vi drømmer om og kunne skade oss selv eller andre. I noen tilfeller kan en oppleve at denne "muskelutkoblingen" sitter igjen i en kort tid etter at en har våknet. 

Under søvnparalyse er det heller ikke uvanlig at en kan oppleve å hallusinere. En kan få en følelse av at andre er i rommet og se og høre ting som virker veldig ekte, men som ikke er der i virkeligheten. Mange føler som deg: de blir redde og kjenner frykt. Mange blir også, som deg, engstelige for å legge seg for å sove i frykt for at de skal bråvåkne i en ny søvnparalyse. 

Søvnparalyse kan utløses av søvnmangel, stress og uro. Kjenner du på noe av dette? 

Dersom disse drømmene og opplevelsene gjentar seg vil jeg anbefale deg å snakke med foreldrene dine og bestille en time hos fastlegen din. Da kan fastlegen kartlegge og vurdere om det er behov for noen tiltak eller behandling for å hjelpe deg. 

Lykke til videre. 

Med vennlig hilsen helsesykepleier/ jordmor, Ung.no

Besvart: 3.4.2019

Oppdatert: 3.4.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål