Hater meg selv, har selvmordstanker. Anspent og stresset hele tiden. Tips?
Jente, 17
Jeg vet ikke hva jeg skal gjøre med meg selv.Hater alt med meg selv,og jeg har slitt med selvmordstanker(vet at jeg ikke kommer til å gjøre det,men tanken skremmer meg)Jeg ser ingen lys i fremtiden.Føler meg konstant sliten.Jeg føler at jeg hele tiden er til bry,så jeg tør ikke å spørre lærerne om hjelp i timene,fordi jeg føler jeg ikke er verdt noe av tiden deres.Jeg merker at jeg går rundt med konstant stress,og jeg føler meg anspent hele tiden.Før eller underveis i en prøve merker jeg at stresset kommer veldig.Førmattetentamen f.eks satt jeg hver eneste dag etter skolen og i helgene i 3uker.Jeg satte på alarm tidlig på morningen for å kunne starte med skolearbeidet i helgene,noen ganger før skolen også.Før vanlige prøver kan jeg sitte til langt på natt for å øve,gjerne slik at jeg får rundt 20min søvn.Under prøvene blir jeg alltid veldig kvalm,svimmel,svetter,hjertet pumper raskt,konsentrasjonsproblemer,og redd.Dette gjør at jeg aldri får vist hva jeg kan på prøver. Hva gjør jeg?
Svar
Hei, jente på 17 år!
Det høres ikke ut som du har det så bra og at dette handler om litt forskjellige ting. Slik jeg forstår deg så sliter du kanskje med både det vi kaller for selvfølelse (akseptere seg selv som man er og kjenne at man har lik verdi som andre) og så høres det ut som du kjenner veldig mye stress og kanskje angst rundt skoleoppgaver og prøver som har gått ut over både søvn og hvordan du har det ellers.
Du kan se på film om det som handler om selvfølelsen her for å se om det er noe der som treffer deg. Jeg legger spesielt merke til at du skriver at du ikke tør å ta opp hånden fordi du tenker du er til bry og at du ikke er verdt tiden til lærerne. Slik skal du ikke trenge å ha det og jeg tenker det høres veldig slitsomt og vondt ut å ha det sånn.
Når det gjelder resten av det som du forteller som jeg forstår som en uro/stress/angst for å prestere på skolen så høres det ut som om dette har gått for langt og at du sliter deg helt ut. Det er ikke meningen at man skal lese til prøver hele tiden - og det høres ikke ut som om det fører noe godt med seg heller fordi du blir selvsagt helt utkjørt av å bare lese og å ikke sove. Jeg tenker at det høres ut som du har kommet inn i en veldig vond sirkel som du kanskje trenger hjelp til å komme ut av. Jeg vet ikke om du har snakket med noen om hvordan du har det (for det skriver du ikke noe om) men jeg tenker at det bør du gjøre dersom du ikke har gjort det før. Alle symptomene du beskriver at du får under prøver kan være angstsymptomer og dette finnes det veldig god hjelp for.
Jeg tenker at du bør snakke med en lærer eller rådgiver på skolen for å forklare hvordan du har det på skolen nå. Kanskje kan de hjelpe deg med noen tiltak som kan lette litt på stresset på kort sikt (utsettelser eller andre måter å ta prøvene på eller lignende). I tillegg tenker jeg at det er lurt at du oppsøker fastlegen din for å drøfte om du trenger en henvisning til BUP/psykolog for å få hjelp til å takle symptomene du har knyttet til prøver og for å komme ut av den vonde sirkelen. Her kan man jobbe med alt fra søvn, selvmordstanker, angst, nedstemthet og man kan også jobbe med selvfølelse/selvtillit for de som trenger det. Det er gratis for deg å gå til både psykolog og fastlege ettersom du er under 18 år.
Jeg tenker at det er lurt at du ikke utsetter dette. Slik som du har det nå skal du ikke trenge å ha det. Ønsker deg alt godt og håper du kjenner at ting snur snart.
Med vennlig hilsen psykologen
Besvart: 11.1.2020
Oppdatert: 11.1.2020
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

