Spørsmål og svar

Foreldrene mine er mye sinte på meg.

Gutt, 16

Hei, jeg sliter med foreldre som er veldig sinte på meg fordi jeg er for mye ute med vennene mine istedet for å være hjemme. Jeg kommer konstant hjem til sinte foreldre fordi jeg «flyr» for mye i følge dem. De mener jeg må være mere hjemme. Dette gir null mening for meg, ettersom gjennom hele barneskolen mente de at jeg ikke var nok ute. Dette er ikke kun på grunn av corona situasjonen, ettersom det har vært sånn siden åttende klasse.

Svar

Hei gutt 16 år!

Jeg forstår at det er vanskelig når du føler at foreldrene dine er mye sinte på deg. Det kan være vanskelig å forstå, som du skriver at nå er du mye ute og gjør ting, og at de oppfordret til dette før.

- Kan det være at de er usikre på hva dere gjør når dere er ute. Er dette noe du kan forklare for dem?

- Jeg tenker at det kan jo være at foreldrene dine savner å bruke tid med deg hjemme også. Kanskje dere kan avtale en kveld dere er sammen?

Når det gjelder hvordan dere har det sammen, så tenker jeg her at dere kanskje bør snakke sammen og se om det er noen muligheter dere kan finne sammen for å få det bedre.

En løsning kan være at det er en tredjepart kan være tilstede når dere eventuelt snakker om dette. Forslag til dette er helsesykepleier på skolen, helsestasjon for ungdom eller familievernkontoret, hvor alle tjenestene er gratis. Ta kontakt med den du føler passer deg/dere best, de er vant til dette og er gode på å hjelpe familier.

Ting som kan være gode å se igjennom, både alene og sammen med foreldrene dine er:

hva som er utfordringene hjemme

hvordan du opplever det

hvordan du tror at du kan bidra til at det blir bedre

hva du tenker familien din kan gjøre for at du har det bedre

Også at dere har begrenset med "kjefte/krangle tid". Dette gjelder begge veier - at man snakker om ting, og blir ferdig med det. Også her at man snakker med hverandre rolig og behersket. Da slipper man å være lei seg og bli kjeftet på/krangle unødvendig lenge.

Vær klar og tydelig på hva som skal til for at du skal ha det bedre hjemme, og i kommunikasjonen med foreldrene dine. Vær åpen for å skape en dialog og møtes på halvveien. Da blir det lettere for alle sammen.

Jeg synes at du har gjort et stort steg i å sende melding til oss, og i å fortelle hvordan du har det. Hvis du synes det er vanskelig å fortelle hvordan du har det til foreldrene dine, kan du også skrive et brev til dem eller vise dem det du har skrevet her til oss.

Ønsker deg alt godt, og håper det blir bedre hjemme. Les artiklene under, de er der for å hjelpe deg :0)

Vennlig hilsen rådgiver innen atferdsvitenskap, ung.no.

Besvart: 30.4.2020

Oppdatert: 30.4.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål