Jeg er stor og føler kroppspress. H.169, vekt 58.
Jente, 14
hei! Jeg sitter nå å gråter fordi jeg vet ikke hva jeg skal gjøre! Jeg føler på et stort kroppspress å føler att alt jeg gjør er galt. Er feit,stygg osv!:( har store lår, stor mage, små pupper,liten rumpe, masse strekkmerker å ingen former! Jeg var så trist at jeg tok fram en blyant å ett papir får Å skrive ned positive Ting om meg selv. Det arket er fortsatt tomt fordi jeg finner Ingeting positivt ved meg selv. Det blir bare verre å værre. Nå er jeg redd får å være på badeland osv fordi jeg føler jeg er stor. Jeg er 1,69 å veier 58kg! Mine venner sier at jeg er helt normal, mn jeg føler ikke at de mener det. Prøver å trene men jeg sliter med hodepine så jeg mister all energi med engang. Er redd får å møte masse folk jeg kjenner når jeg er ute fordi jeg føler meg så stor. Det hjelper ikke å skrive masse lapper å henge på et speil fordi jeg vet at det ikke er sant:(
Svar
Hei
Takk for at du skriver til oss.
Kroppspress blir vi alle utsatt for og det kan være utfordrende. Det som er fint er at vi kan selv bestemme hvor mye det skal påvirke oss.
Nå har jeg sjekket din høyde , vekt og alder opp mot hverandre. Du har en vekt som er helt riktig i forhold til din høyde.
Ut fra det skal det ikke være nødvendig med justeringer i forhold til hva du spiser.
Forholdet vi har til kroppen vår er ofte en del av hvordan vi har det med alle sider av oss selv. Selvbildet.
Fysisk kan vi få det bedre med trening. Begynn med å gå eller sykle og så utvide til aktivitet du liker. Dans, løping, det du har lyst til å prøve. Spise sundt, få nok søvn. Hodepine kan du få sjekket hos fastlegen for å utelukke migrene. Der kan du og få forslag til medisiner som gir god lindring.
Følelsene dine. Nei, det her klarer ikke jeg. Starte med negative tanker uten å prøve. Jeg er ikke flink nok. Prøv å tenke som Pippi, det her har jeg aldri gjort før så det klarer jeg helt sikkert. Mye kan du styre med å tenke nye tanker. Så går ikke alt like bra, men du har utfordret deg selv.
Prøv nye tanker. I dag er en fin dag for meg. Jeg velger å gjøre noe nyt.
Hva ser du på som viktig i livet dit? Venner, familie, et kjæledyr? Ta vare på det og utvikle det videre.
Hva tenker du at du er god på. Å være en venn? Matte? Snill datter? Tenk å skriv det ned.
Hvor føler du deg mest hjemme, blant venner, på skolen i familien, alene. Med å tenke gjennom vil du se hvor du har det best. Så kan du velge om du vil utvikle det du har til å omfatte flere områder i livet.
Når du har fått testet ut og sett hva / hvor du føler deg mest hjemme. Da vil du nærmere deg hvem du tenker at du er og hva du kan stå for.
Det her er noe som alle mennesker utvikler i løpet av tenåringstiden. Det er helt normalt at det går opp og ned i følelser og tanker i hele den tiden.
Ta og en titt på artiklene jeg har lagt med.
Lykke til Vennlig hilsen helsesykepleier.
Besvart: 14.7.2020
Oppdatert: 14.7.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

