Jeg føler meg bedre når jeg sulter meg noen dager.
Jente, 15
Hei. Jeg er en jente på 15 år som har trent konkuranseturn 4 ganger i uka og ridd 3 ganger i uka. Alltid hvert i veldig mye fysisk aktivitet, hvert sunn og hvert slank. Men for en stund siden sluttet jeg på turn og det har hvert veldig skummelt fordi jeg sliter med selvbildet og hvordan jeg ser ut. Jeg er oppriktig redd for å miste musklene, redd for å legge på meg, redd for å spise for mye osv. Dette har ført til at jeg har ett veldig dårlig forhold til mat, prøver å sulte meg selv som jeg klarer i en dag eller to (da føler jeg meg veldig bra), og hvis jeg spiser veldig mye så kaster jeg opp maten igjen. Jeg vil bare bli tynnere selv om jeg egentlig ikke har lagt på meg så mye enda. Mamma har kommentert flere ganger på at jeg kommer til å bli større og at jeg legger på meg fort rett etter jeg har sluttet med mye trening. Ingen vet hvordan jeg har det, det er veldig slitsomt og veldig vanskelig da familien spiser mye til vanelig, og jeg blir lagd mat til som jeg blir nødt til å spise.
Svar
Hei
Jeg blir bekymret for deg når jeg leser dette. Du har strevsomme tanker om mat, kropp og spising og det er ikke slik man skal ha det.
Det er helt normalt for en ungdom å ikke ha så mye aktiviteter som du hadde tidligere. De fleste har ikke så mange aktiviteter som det, og man kan ha en helt vanlig kropp selv om man ikke har det. 
Jeg anbefaler sterkt at du begynner å snakke med noen om de vanskelige tankene du har om kropp og mat. Du trenger hjelp til å tenke mer normalt rundt dette og jeg blir bekymret for at du kan gå inn i en spiseforstyrrelse når jeg leser det du skriver.
Jeg synes du skal fortelle mamma om hvor vanskelig dette er for deg og bestille en time hos fastlegen slik at du får raskest mulig hjelp til å snu det vanskelige mønsteret du har kommet inn i. Det er svært viktig at du ikke sulter deg og kaster opp da det er kan gi alvorlige helseskader.
Om det er vanskelig å si noe om det, kan du vise frem det som du har sendt inn til ung.
Jeg legger ved artikler som jeg også synes at du skal se på.
Vennlig hilsen psykiatrisk sykepleier/familieterapeut
Besvart: 13.7.2020
Oppdatert: 13.7.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål



