Spørsmål og svar

Jeg har hatt en rar ungdomstid, hvordan kan jeg få det bedre?

Gutt, 14

Hei Jeg har en veldig rar ungdomstid. Jeg har angst, fått vite at jeg er bifil/homofil, blitt mobbet, byttet skole og har slitt veldig med selvmordstanker. Selvmordstankene har jeg fortsatt, men det er ikke like ille som før. Men etter at jeg fikk angst har jeg blitt redd for å være sosial og holdt meg hjemme noe som fører til depresjon og selvmordstanker. Jeg klarer heller ikke å finne en mening med hele livet. Noen tips til at jeg kan komme videre i livet?

Svar

Hei

Du har opplevd mye, og det er flott å se at du ønsker å komme deg videre! Det er ikke unaturlig at det du beskriver henger sammen. Når du har blitt mobbet og byttet skole, og det at du kanskje har følt deg annerledes siden du er bi/homo har kanskje medvirket til at du har blitt engstelig. Når du har blitt mer engstelig har du gått glipp av mange av de gode opplevelsene i livet, og det er lettere å bli deprimert. Det blir til slutt en ond sirkel der mer angst gir mer depresjon og mer depresjon gir mer selvmordstanker og mer angst og så videre. Heldigvis finnes det god hjelp!

Jeg anbefaler at du snakker med noen du er trygg på og som er voksen og kan hjelpe. Foreldrene dine kan kanskje hjelpe, og  helsesykepleier på skolen eller helsestasjon for ungom vil kunne gi deg tips og hjelp til hvordan du kan få det bedre. Du trenger ikke stå alene i dette, og det finnes voksne der som både kan og vil hjelpe!

For tenåringer er det veldig vanlig å gruble, og ikke finne helt meningen. Du har i tillegg en del andre ting som gjør at du har enda mer å gruble over. Å snakke med noen om dette vil kanskje i seg selv lette på trykket. Sammen kan dere også finne ut mer nøyaktig hva akkurat du trenger for å få det bedre!

Psykisk helsearbeider, ung.no 

Besvart: 18.9.2020

Oppdatert: 18.9.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål