Spørsmål og svar

Jeg har mye angst og tvangstanker og vet ikke hva jeg skal gjøre

Jente, 14

Jeg har enormt mye angst, sosialangst og tvangstanker. Det ødelegger livet mitt og jeg snakker med families min om deten det hjelper ikke de klarer ikke hjelper meg. Jeg føler at ingen liker meg, jeg fôler meg irriterende jeg føler at Jeg er irriterende og det følles ut som om jeg ikke vet hvem keg er. jeg kjenner ikke igjen personlighegen min og vet ikke Hva slags person jeg er på en måte. Uansett, alt dette er vannskelig og jeg har lyst til å ende livet mitt. Alt gjør så vondt jeg orker ikke leve som dette jeg vil ikke dø men jeg vil ikke level jeg vet ikke hva jeg skal gjøre.

Svar

Hei

Selv om det ikke har hjulpet å snakke med familien din, synes jeg det er veldig fint at du har fortalt dem hvordan du har det! Kanskje hadde det vært verre om du hadde holdt det inni deg. Jeg skal skrive litt om hva du og familien din kan gjøre slik at du får det bedre. Det finnes god hjelp å få!

Noen ganger trenger vi hjelp fra noen utenfra familien også, som er eksperter på å hjelp når ungdom har det vanskelig. Det kan være helsesykepleier på skolen din, eller kanskje noe som heter BUP (Barne- og ungdomspsykiatrisk poliklinikk). Helsesykepleier kan du gå til på skolen eller på helsestasjon for ungdom, mens BUP kan du komme til hvis du og familien din snakker med fastlegen.

Du kan også prøve å sjekke ut tankene dine, for å finne ut om de er sannheter eller bare tanker! Tankene vi får føles veldig ekte, men det er bare tanker som kommer inn i hodet. Ting vi sier til oss selv. Spør deg selv, "har jeg noe bevis for det jeg tenkte nå?".

Se for deg at du skriver tankene du får i hodet, på en ballong. Når du har skrevet ned tanken på ballongen så slipper du ballongen og lar den sveve fritt videre. Neste tanke skriver du også på en ballong, og lar den også sveve videre.

Noen av ballongene vil sveve frem og tilbake. Noen vil forsvinne helt og bli borte lenge. Men så lenge du ikke tar tak i ballongen og holder den fast, vil det hele tiden komme nye tanker. Så kan du prøve å holde tak i de ballongene du har skrevet hyggelige tanker på?

 

Psykisk helsearbeider, ung.no 

Besvart: 1.11.2020

Oppdatert: 1.11.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål