Sliter med en del eksistensielle tanker.
Jente, 15
Hei, vet ikke om dette er nor gale eller noe egentlig. Men o det siste har jeg følt en følelse som om det er noe midt inni brystet som mangler en slags tomhet når jeg tenker over dette. Begynner å lure litt på om det er fordi jeg kanskje ikke elsker meg selv, selvom jeg føler jeg liker meg selv, vet jeg egentlig ikke holda det føles og elske meg selv, det er som om jeg ikke er meg jeg er bare her i verden for 0 grunn og mening, begynner å tenke på hvorfor jeg er her og hva som er vits, hvis jeg elle vi ikke er her for å gjøre noe, hvorfor kan vi ikke likevel bare forsvinne da? hadde vært takknemmelig for et svar og hva pg hvordan jeg kan gjøre timg forskjellig.
Svar
Hei
Det høres på meg ut som du sliter med en del eksistensielle tanker som gir deg litt angst og som nok kan være årsaken til følelsene i brystet ditt. Du skriver her om mange tanker om meningen med livet og jeg vet at slike tanker kan gi en del angst.
Det er fullt mulig for deg å styre hva du bruker tid til å tenke på. Du kan aktivt oppsøke andre tanker som er mer positive for deg hvis negative tanker kommer over deg eller at du overtenker.
La de negative tankene komme inn i oppmerksomheten din og se på dem som skyer som driver forbi over himmelen og ut av oppmerksomheten igjen.
Hvis en negativ tankesky stopper opp i oppmerksomheten din, så kan du iverksette tankestopptiltak. Tankestopp gjør du ved å aktivt fokusere på noe annet. Enten ved å mentalt oppsøke andre tanker eller ved å bruke hjelpemidler som TV, internett, musikk, andre omkring deg eller utføre en aktivitet som krever all din oppmerksomhet.
Det kan ta tid å lære seg det, men når du starter med overtenkingen så prøv å registrer at tankene kommer, for så å la de forsvinne igjen.
For å få litt hjelp til å finne mer positive tanker, eller hvordan du skal finne tankestopp, kan du ta en prat med helsesykepleier. Helsesykepleier har erfaring med å snakke med ungdom som strever med ulike ting. Det kan være fint for deg å sette ord på hvorfor du er så redd for å bli eldre. Helsesykepleier treffer du enten på skolen der du går eller ved nærmeste helsestasjon for ungdom.  
Jeg håper dette var til hjelp for deg! Jeg legger ved noen artikler til deg her som jeg håper at du kan kikke litt på. 
Med vennlig hilsen spesialist i psykisk helse, ung.no
Besvart: 14.12.2020
Oppdatert: 14.12.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål


