Vil jeg gå raskt opp i vekt under behandling?
Jente, 18
Hei. Jeg har spiseforstyrrelsen anoreksi og begynner i behandling nå i januar hos DPS. Behandlingen går jo ut på å øke mat inntaket å slikt, men jeg har lest at de som har et minimalt matinntak legger på seg med engang man begynner å spise «normalt» igjen. Dette stresse meg veldig fordi jeg er kjempe redd for å legge på meg igjen. Er det sant at når jeg begynner i behandling og spise mer så vil jeg gå kjempe fort og masse opp i vekt? Takk for svar på forhånd
Svar
Hei
Det er godt å høre at du begynner i behandling for denne alvorlige sykdommen. Dette er nok en redsel mange kjenner på før man skal i behandling. Det er ikke vanlig å gå kjempemasse og fort opp i vekt. Noen ganger kan kroppen trekke til seg mer vann i begynnelsen, det kan være dette du har hørt om?
Dette er ikke reell vektoppgang, men man kan se at tallet på vekten kan øke grunnet mer vann i kroppen. Dette er bare til å begynne med og er ikke noe alle opplever. Jeg anbefaler deg å snakke med behandler om denne angsten du har for vektoppgangen. Det vanlige er å øke vekten med 0,5 til 1,5 kg per uke når man er i behandling.
Vennlig hilsen psykiatrisk sykepleier/familieterapeut
Besvart: 20.1.2021
Oppdatert: 20.1.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

