Jeg har det ikke bra, blir mobbet hver dag. Gruer meg til skolen
Jente, 13
Hei... jeg har det ikke bra med meg selv, har sakt det til mamma og pappa, og mine nærmeste venner eller de jeg tror er mine nærmeste ekte venner. Men jeg har det ikke bra med meg selv og vi vet ikke hvordan vi skal få det bedre. Grunnen til at jeg ikke har det bra med meg selv er fordi jeg har blitt mobba hele livet og blir det fortsatt. Vær dag gruer jeg meg til skolen. Jeg har det supert med familien min og elsker dem mer enn noe annent. Jeg har selvmords tanker og selvskadelse tanker eller hvordan jeg skal si det, men jeg har ikke så mange. Og jeg trenger hjelp, har dere noen tips:( Hilsen jente (13)
Svar
Hei, jente på 13 år
Så fint at du gir beskjed til oss i ung.no når noe er veldig vanskelig. Det høres ut som du har gjort mye klokt allerede ettersom du har sagt fra til mamma, pappa og ekte venner om hvordan du har det.
Det er veldig stygt gjort å mobbe og det er dessverre slik at dette skjer altfor mye. Du forteller at du har ekte venner og da håper jeg de støtter deg på skolen. Det er nok lurt å fokusere på å være sammen med dem. Det er ikke lett å si fra til de som mobber at de skal slutte, men det som kan fungere noen ganger er å overse det helt.
Mobbere er ofte veldig usikre selv og ønsker oppmerksomhet. Dersom de ikke får det kan det hende det avtar (jeg håper i alle fall det). Det er også mulig å snakke med noen andre på skolen om råd. Kanskje kan helsesykepleier være en lur støttespiller.
De som jobber som helsesykepleier er vant til å snakke med andre om lignende problemstillinger og vet kanskje hva som kan være lurt å gjøre. Kanskje kjenner helsesykepleier til de ulike personene som går på skolen og vet litt hvordan man kan gå frem. Der kan du også snakke om hva denne mobbingen gjør med deg og at du får selvmordstanker. Det er viktig å ikke sitte alene med slike tanker.
Det er godt å høre at du elsker familien din og har det bra med dem. Husk at du er verdifull og viktig og at de som mobber deg ikke forteller noe om hvem du er. De forteller noe om hvem de selv er og viser at de ikke behandler andre bra. Mange som mobber er som sagt veldig usikre og forhåpentligvis angrer de senere på at de oppfører seg som de gjør mot deg nå. Men det hjelper jo ikke deg nå så det er lurt at du sier fra til helsesykepleier om hvordan du har det for råd, hjelp og støtte.
Jeg ønsker deg alt godt og heier på deg! Du er mer enn god nok som du er!
Med vennlig hilsen psykologen
Besvart: 15.2.2021
Oppdatert: 15.2.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål



