Spørsmål og svar

Jeg så en artikkel om at det blir krig om 6 år, jeg er redd.

Jente, 13

Hei, jeg så en artikkel på nrk der det sto: Kommer krig innen 6-år. Jeg er vel ikke den eneste som er redd for at det kommer en ny krig, og artikler som dette skremmer meg ekstremt mye! Det kan ikke gå ett minutt uten at jeg tenker på at det snart kommer til og komme en krig og jeg og alle andre kommer til og miste så mange vi er glad i! Jeg har nok med og tenke på de jeg har mista under corona og trenger virkelig ikke enda en grund til og være redd for og miste flere.

Svar

Hei

Jeg forstår at du blir redd om du har fått bekymringer om at det kommer en krig innen 6 år. Krig er grusomt og jeg håper av hele mitt hjerte at dette ikke stemmer med virkelighet. Men slike bekymringer som du forteller om, er veldig skremmende og kan tappen en for mye energi om en gir dem mye oppmerksomhet.

Samtidig er det viktig å forsøke å finne måter å håndtere slike tanker, slik at en ikke overmannes helt og bli så redd som du beskriver. For det er helt sant at vi har mer enn nok å bekymre oss over i denne koronatiden.

Jeg kan nok ikke svare deg på om om det blir krig om 6 år, det kan ingen, men jeg vet at det er veldig mange organisasjoner, enkelt mennesker og mange av verdens statsledere heller ikke ønsker at det skal bli krig. Derfor må vi velge å stole på at det vil finnes gode løsninger for å ta vare på verden og unngå krig.

Det kan også hjelp å skjerme seg litt for å se for mye på nyheter på TV og lese på nett om dette temaet. Og snakke med de voksne i familien når du kjenner deg urolig og bekymret over det du ser og hører. Voksen er gode til å finne trøstetanker når slike vonde bekymringer dukker opp.

For å bekymre seg, er ofte bortkastet tid og krefter, for i mange tilfeller skjer ikke det en bekymrer seg for. Dessuten er det slik at om det en frykter mest virkelig skjer, vil ting ofte løse seg på en måte en ikke hadde tenkt på forhånd.

Jeg kan, som sagt, ikke garantere deg med 100% at dine bekymringer ikke blir til virkelighet, men hva om du forsøker å legge bekymringene dine til side og heller konsentrerer deg om å ha det bra i hverdagen din? Og hva ville du sagt til noen andre for å berolige vedkommende om de hadde hatt de samme bekymringene? Forsøk å si det samme til deg selv.

Hvis du er en person som har lett for å bekymre deg for framtiden, kan det være lurt å snakke med noen som kan hjelpe deg til å finne teknikker når bekymringstanker dukker opp, stjeler energien din og gjør deg redd. 

Jeg anbefaler deg derfor å ta en prat med helsesykepleier på skolen om det du tenker på. Hun/han vet mye om hvordan en kan rydde i tankene for å få en bedre oversikt og oppleve at en får kontroll og ro over situasjonen. Du kan lese mer om dette  her

Jeg håper dette var til hjelp for deg og ønsker deg alt godt




Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no

Besvart: 16.4.2021

Oppdatert: 16.4.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål