Spørsmål og svar

Følger reklamasjonsretten person eller produkt?

Gutt, 20

Hvis jeg kjøper noe på brukt Finn, følger reklamasjonsretten videre på produktet? Hvis man får med kvitteringen (papir eller digitalt) på produktet fra den originale kjøperen, kan man da evt benytte den til reklamasjon om nødvendig, selv om man ikke er den originale kjøperen? Har det noe å si dersom navnet på den originale kjøperen står på kvitteringen hvis man skulle trenge å gjøre en reklamasjon?

Svar

Hei!

Bra spørsmål!
Reklamasjonsretten følger produktet.

Ja, det kan være lurt å få med kvitteringen - fordi det gjør det lettere å reklamere (klage) til butikken der produktet opprinnelig ble kjøpt.

Det har ikke noe å si at navnet på den originale kjøperen står på kvitteringen.

Det som har noe å si, er at du klager til opprinnelig selger innenfor reklamasjonsfristen.

"Reklamasjon må senest skje to år etter at tingen ble levert. Dersom tingen eller deler av den ved vanlig bruk er ment å vare vesentlig lenger, er fristen for å reklamere fem år", jf forbrukerkjøpsloven § 27.

Vennlig hilsen
Forbrukerrådet i samarbeid med ung.no

Forbrukerrådet er en interesseorganisasjon som arbeider for et forbrukervennlig samfunn, og vi hjelper deg med å løse ditt forbrukerproblem gjennom råd og veiledning hvis du og selgeren blir uenig.

Besvart: 28.11.2025

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål