Spørsmål og svar

Skal på leirskole og er redd for å savne mamma og pappa!

Jente, 13

Hei jeg er en jente som går i 7 klasse. Jeg skal på leirskole fra mandag-onsdag. Jeg sliter litt med lengting og jeg er redd for at jeg kommer til å savne mamma og pappa. Det jeg gruer meg mest til er å legge meg, så jeg lurte på om du har noen metoder jeg kan sovne raskt på og ikke tenke så mye på mamma og pappa?

Svar

Hei

Det er ikke uvanlig å savne foreldrene sine når en sover borte, og kanskje ikke er vant til å overnatte hos noen.

Det kan være lurt å øve seg på ligge borte. Det er slik med alle ting en er redd for, man må forsøke det seg slik at man til slutt synes det er greit og at det blir mindre og mindre ubehagelig etterhvert.

Start med å øve deg hos noen du føler deg veldig trygg på, det kan være en nær slektning eller bestevennen din. Vær ærlig å fortell at du er redd for å sove borte, redd for ikke å få sove og at du trenger å øve deg for å klare dette.

Lag deg en plan for hva du skal gjøre hvis du blir redd for å ikke få sove eller at du kommer til å være våken på natta. 

For eksempel fortell deg selv at du er helt trygg til tross for at du ikke får sove eller at du sover i ei fremmed seng. 

Ha lys på rommet eller ei lommelykt som du kan lese med hvis du ikke får sove. 

Tenk på hyggelige ting når du legger deg. Ikke fokuser på at du sover borte eller kanskje ikke får sove. Det fører bare til ubehagelige følelser og at du blir mer oppkavet enn du trenger å være.

Hvis du etter en stund ikke får sove så lytt til musikk, les ei bok eller prøv å kos deg til tross for at du ikke får sove. Husk at det ikke gjør noe hvis du sover dårlig ei natt. Du tar det igjen neste natt. Det viktigste er at du tør å øve deg på å sove borte.  

Fortell gjerne mamma og pappa hvordan du har det når du skal sove borte. Prøv å sette ord på hva som gjør deg redd og hvorfor. Hvis du skal overnatte hos en venn kan det kjennes lettere hvis du forteller vennen din at du er redd.

Snakk gjerne med læreren din om at du gruer deg til leirskole og at det er vanskelig for deg å sove borte.

Jeg er sikker på at dette vil gå bra!

Ønsker deg alt godt.

 

Vennlig hilsen Helsesykepleier og Sexologisk Rådgiver - NACS

Besvart: 19.4.2021

Oppdatert: 19.4.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål