Jeg sliter med anoreksi og har laget egen matplan. Spiser jeg for mye?
Jente, 15
Hei. Jeg sliter med anoreksi og har lagd mitt eget opplegg for å bli frisk Jeg prøver å leve så normalt som mulig, og spise normalt for å holde stabil vekt. Jeg lurer på om jeg mest sannsynlig vil gå opp i vekt eller holde stabil vekt ved å spise dette: frokost: 2 brødskiver med pålegg(kokt skinke, leverpostei eller paprika-ost smøreost) og 1 glass sku.met melk. Lunsj:samme som frokost. Snack:én energidrikk/nutridrikk 300 kcal. Middag:tilsvarende 3 grandiosabiter og 1 glass melk. Kvelds: eple+klemmepose Mini skyr yoghurt. I tillegg klarer jeg ikke helt å unngå å trene enda, så jeg går ca 20-24 000 skritt om dagen, men jobber for å trappe dette ned. Spiser jeg for mye?
Svar
Hei
Det er godt å lese at du ønsker å bli frisk.
Jeg blir bekymret for deg og vil at du skal snakke med behandleren din og foreldrene dine om kostholdet ditt. Det er vanskelig for oss i ung som ikke treffer deg å si noe om det du spiser.
Når man får behandling for spiseforstyrrelse så er det foreldrene sammen med behandlerne som finner ut om matplanen er stor nok til at kroppen får den næringen den trenger.
Slik jeg vurderer matplanen du skisserer så er den altfor liten og du trenger hjelp til å bevege deg mindre. Spør de voksne rundt deg om hjelp slik at du får til å spise nok mat og hvile deg tilstrekkelig.
Vennlig hilsen familieterapeut/sykepleier
Besvart: 25.5.2021
Oppdatert: 25.5.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

