Mistet matlyst så jeg spiser veldig lite og jeg har da null energi. Tips?
Jente, 16
Hei, på skolen i det siste har det vært masse stress med tentamen og forberedelser til eksamen. Det i seg selv er ganske stressende men nå har jeg mistet matlyst så jeg spiser veldig lite og jeg har da null energi. Jeg vil jo selvfølgelig spise mer så jeg kan få tilbake energien men jeg blir så fort mett at jeg fysisk klarer ikke spise mer. Jeg føler at hvis jeg spiser mer etter en kvart porsjon med spagetti vil jeg kaste opp. Jeg vet ikke om det er noe galt med meg men jeg lurte på om dere har noen tips som kan hjelpe med det jeg sliter med.
Svar
Hei!
Det er så bra at du ser sammenhengen med lite mat og energinivået. En blir helt utmattet av ikke å spise nok mat.
Hvis du skal takle stresset du er i og samtidig sikre helsa di må du spise!
I stedet for å spise tre, fire ganger hver dag, kan du spise små porsjoner, oftere. Ved en jevn tilgang på ernæring/mat vil du føle deg bedre og du kommer tilbake der du var.
Start dagen med ei brødskive med noe lett pålegg, et glass melk/juise. Da vil du klare deg de første par timene. Så kan du spise mellommåltid etter andre skoletime; yoghurt/nøtter/banan/frukt.
I skolens lunsj kan du spise salat med proteiner, skinke eller reker. Dette må du lage dagen før og ha en tett boks.
Før den siste timen kan du ta en neve nøtter.
Drikk nok vann.
Når du kommer hjem kan du spise litt frukt før middag.
Server deg selv med middag. Ikke overfyll tallerkenen, men lag litt mellomrom mellom de forskjellige bestanddelene. Da ser det overkommelig ut. Lag det koselig å spise middag, snakk med familien, snakk om koselige og fine ting. Positivt atmosfære rundt måltidene er viktig.
Spis noe rundt kl. 18- 19 og så ei skive før du legger deg.
Sov nok! Slå av alle elektroniske meldinger.
Vær fysisk aktiv.
I løpet av noen dager vil du føle deg mye bedre og du vil ha energi og overskudd.
Du kan snakke med helsesykepleier på skolen om dette, hvis du ønsker.
Hvis det er vanskelig å forklare kan du vise utskrift/skjermbilde av det du har skrevet og svaret her. Da slipper du å si så mye til å begynne med.
Jeg håper dette er til hjelp og jeg ønsker deg alt godt!
Hilsen Helsesykepleier, ung.no
Besvart: 30.5.2021
Oppdatert: 30.5.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål


