Spørsmål og svar

Hva er forskjellen mellom tics og Tourettes?

Jente, 13

Hei hei, jeg har tics med munnen tror jeg og det er daglig, finner ikke noe klart svar noen steder på om tics og toruetts syndrom og lurer på hva det er og hva som kjennetegner det? Ønsked klart svar med kjennetegn og forskjeller! Tusen takk🥰

Svar

Hei,

Tics er ufrivillige bevegelser eller lyder. Ufrivillige lyder kalles verbale tics og ufrivillige bevegelser kalles motoriske tics. Eks. på verbale tics kan være alt fra kremtlyder til ord og setninger som man gjentar hyppig. Eks. på motoriske tics kan være blunking, risting på hodet, skuldertrekninger og andre rykninger. Hos noen er det forbigående tics, som krever lite tiltak/behandling. For andre varer de over tid og kan skape store vansker da snakker vi som regel om Tourettes syndrom.

Det er først snakk om Tourettes syndrom når man har flere motoriske tics og ett eller flere vokale tics. Ticsene skal ha forekommet dagelig eller nesten daglig i ett år og det skal ikke ha vært opphold på mer enn to måneder. Ticsene skal ha startet før fylte 18 år.

Forskjellen mellom tics og Tourettes handler med andre ord om varighet og hyppighet og ved Tourettes skal man ha både motoriske og vokale tics.

Det er mange som opplever forbigående tics i løpet av livet og dersom du kun har tics med munnen som ikke plager deg i særlig grad trenger du ikke gjøre noe mer med det.

Mange med Tourettes har også mye atferd som ofte oppleves mye vanskeligere og mer problematiske enn selve ticsene. Det er ofte snakk om eksplosivt sinne, rigiditet (ting må være og skje på bestemte måter) og strev med oppmerksomhet og konsentrasjon.

Mange opplever også at ticsene skifter form. Det vil si at ticsene byttes ut med andre/nye tics. Tics kan være veldig energitappende og ta mye fokus. De kan også bli såpass hyppige at de skaper sårhet i muskler og ledd. Da det være aktuelt å ta kontakt med psykomotorisk fysioterapeut for hjelp omkring dette.

I perioder med mye stress blir gjerne ticsene hyppigere og mer intense. De aller fleste som har tics forteller at like før ticsene kommer så kjenner de en kriblende følelse i kroppen som ikke stopper før ticsene er ute.

Mange klarer å få en viss kontroll over ticsene sine. Det å klare å holde tilbake har ofte en kostnad i form av at man får en stor trang til å ticse mye i etterkant.

Håper du fikk mer taket på tics og Tourettes etter dette. Jeg legger også ved en artikkel som jeg anbefaler deg å lese.

Som sagt så opplever manager tics i løpet av livet. Dersom de ikke er plagsomme og skaper vansker så kan du bare la det være og så vil de mest sannsynlig forsvinne av seg selv.

Jeg sender deg mange gode tanker og ønsker deg masse lykke til.

Med vennlig hilsen psykolog

Besvart: 1.4.2026

Vi har valgt ut dette for deg

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål