Følelsene forsvinner hvis noen viser interesse for meg. Hvordan endre det?
Jente, 18
Jeg er en jente på 18 år. Jeg var i et forhold når jeg var 15, men helt siden da har jeg ikke klart det. Jeg kan bli betatt av gutter som ikke vil ha meg, å så bare går følelsen over, men når d er noen jeg blir glad i å de blir glad i meg tilbake å de faktiak er bra for meg, så rømmer jeg bare, jeg blir redd å følelsene forsvinner å jeg føler jeg må forlate dem. Jeg hater at jeg er slik. Det er en gutt jeg har møtt flere ganger nå, han er så snill, den første gutten som ikke bare har gått rett på å ha sex men faktiak har villet dra på dates osv, å jeg føler bare følelsene mine forsvinner desto mer de viser interesse… jeg vil ikke det… samtidig får jeg heller typ følelser for gutter spm jeg vet jeg ikke kan bli noe med. Jeg vet ikke om dette gir mening men jeg skjønner nesten ikke selv
Svar
Hei.
Det du skriver gir absolutt mening, og det er ikke uvanlig å ha det sånn som du beskriver. Men jeg skjønner jo at dette er vanskelig for deg, og at du egentlig ikke vil ha det sånn.
Når du opplever at følelsene forsvinner når noen viser interesse eller blir glad i deg, så kan det handle om en underliggende frykt for nærhet. Det kan føles skremmende å åpne seg og vise sin sårbare side, fordi det også innebærer en risiko for å bli såret. Det kan også handle om at du kanskje er redd for å miste friheten din. Eller at du er redd for at forholdet vil kreve mer av deg enn du egentlig er klar for.
Det kan føles tryggere å bli tiltrukket av personer som er utilgjengelige, fordi det nettopp er uaktuelt at det skal bli noe mer, og da føles det trygt. Når noen faktisk er der for deg og vil ha deg, så kan det gjøre deg mer usikker og det kan fort føles "for mye". Ofte handler dette om utrygge relasjoner man har hatt tidligere i livet.
Du skriver at du var i et forhold da du var 15 år. Hvordan var det forholdet for deg? Jeg tipper at du på en eller annen måte ble såret eller avvist, og at hjernen din nå prøver å beskytte deg ved å trekke deg unna når noen kommer for nærme. Du har på en måte laget deg en forsvarsmekanisme som hindrer deg i å bli såret. Men det dumme er at den også hindrer deg i oppleve fine ting som nærhet og kjærlighet.
Spørsmålet blir egentlig; Hva er du klar for? Hva ønsker du selv? Du er fortsatt veldig ung, så egentlig trenger du ikke å stresse med å få til et nytt forhold.
Men hvis du virkelig ønsker å få til et forhold, så tror jeg du skal bryte det opp i mindre skritt. Ikke tenk at du nødvendigvis skal bli kjæreste med noen etter første date. Øv deg på å være åpen for små former for nærhet. Vær gjerne åpen om at du har blitt såret før, så du trenger litt tid på å bli trygg. De fleste, og hvert fall de som er verdt å samle på, vil ha forståelse for det.
Hvis du merker at følelsene begynner å forsvinne, så stopp opp og spør deg selv hva du egentlig føler. Kanskje handler det om at du føler deg overveldet eller usikker, mer enn at du faktisk ikke liker personen lenger.
Prøv å dele litt av hvordan du har det med den gutten du liker nå. Han virker som en snill person, og kanskje han kan være tålmodig og forståelsesfull:)
Ikke stress. Å forstå seg selv tar tid, og det er helt greit. Jeg er helt sikker på at du kommer til å klare å slippe noen inn i livet ditt igjen etter hvert.
Håper du fikk svar på det du lurte på. Ønsker deg alt godt og lykke til:)
Hilsen helsesykepleier, ung.no
Besvart: 17.1.2025
Vi har valgt ut dette for deg
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål