Spørsmål og svar

Redd for å blø igjennom, og det tar mye av tankene mine.

Jente, 13

Hei, jeg fikk mensen for noen måneder siden og jeg greier aldri å slappe av når jeg har mensen. Det er fordi jeg alltid redd for å blø gjennom, jeg greier liksom ikke å tenke på noe annet når jeg har mensen nesten, og jeg tør ikke skifte bind på skolen fordi det er ikke søppeldunk på jentedoen. Det er også vanskelig å sove fordi jeg tenker jo bare på å blø gjennom. Har dere noen tips til hvordan jeg kan slutte å tenke på dette hele tiden?

Svar

Hei og takk for spørsmålet ditt.

Det kan høres ut som om du trenger litt veiledning i hvordan du skal håndtere å ha mensen, skifte bind osv. Det kan helsesykepleier på skolen hjelpe deg med. Det er viktig at du skifter bind hver 2.-3. time når du har mensen. Dette kan du pakke sammen i dopapir evt plast, og ta med deg til en annen søppeldunk hvis du ikke vil kaste det på jentedoen. Det er nok flere enn deg som har mensen. Spør hva venninnene dine gjør, eller snakk med noen som du vet er litt eldre, om de har noen tips, kan også spørre læreren din, kanskje?

Det å være redd for å blø igjennom er helt vanlig. Men da er det viktig å finne riktig bind, som kan beskytte deg mest mulig om natten. Håper du kan snakke med moren din om dette, så dere kjøper riktig nattbind. Når du opplever å løse disse praktiske problemene vil jeg tro at tankene også blir lettere.

Ønsker deg lykke til og håper du får en god samtale med noen andre om det som er vanskelig.

Med vennlig hilsen helsesykepleier.

Besvart: 15.12.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål