Spørsmål og svar

Mistenker at jeg har ADHD eller ADD, hva skal jeg gjøre?

Jente, 16

Hei. Jeg mistenker at jeg har ADHD eller ADD, sier det rett ut. Dette er noe jeg hat tenkt på lenge og det har blitt være over tiden. På skolen sliter jeg kraftig med å henge med og klarer ikke konsentrere meg i timene. Jeg prøver men jeg blir veldug lett distrahert av alt annet eller soner ut i mine egne tanker. På ungdomsskolen gikk dette ganske greit men på vgs har det fått konsekvenser. Jeg får kjempe dårlige karakterer fordi jeg rett å slett ikke klarer å konsentrere meg om skole. Blir veldig stressa av at det går så dårlig men vet ikke hva jeg skal gjøre. I dag måtte jeg sitte på et eget rom i en skriveøkt for å klare å konse. Jeg vet at flere kan ha mye tanker i hodet og derfor ikke klarer å konse helt men dette er anderledes. Tror du jeg kansje kan ha en eller annen form for ADHD? I såfall hva burde jeg gjøre

Svar

Hei du! Takk for spørsmålet!

Det høres ut som at du opplever ganske reelle konsentrasjonsvansker. Jeg kan ikke si helt sikkert fra det du skriver at det høres ut som ADHD eller ADD. Dette er fordi det er mange mulige årsaker til konsentrasjonsvansker og det er ganske vanlig i ungdomstiden å streve med dette i perioder, fordi det er mye som skjer sosialt, i kroppen og ellers i livet.

Man må derfor sjekke utelukke at noen av disse faktorene kan være årsak, før man bør gå videre med en utredning for ADHD:

  • Om du er mye stresset
  • Om du spiser nok mat
  • Får du nok søvn
  • Har du en sykdom som kan påvirke søvn eller konsentrasjon
  • Om det ofte er mye støy og mye annet som skjer rundt deg i timen
  • Har du mange tanker som og ting du bekymrer deg over

Mitt råd til deg er å ta en samtale med helsesykepleieren på skolen. Hun kan veilede deg på hvordan du går videre for å utredes for ADHD og hjelpe deg med å tenke høyt om det kan være andre forklaringer.

Du bør også snakke med enten kontaktlæreren eller rådgiveren på skolen din. Skolen skal forsøke å tilrettelegge for elever når de strever mye og det kan hende at dere kan bli enige om noen tiltak som gjør at du får mer ut av undervisningen. Foreldrene dine kan også ta kontakt for deg, hvis det er enklere.

Ønsker deg lykke til videre og håper dette var et greit svar å få!

Vennlig hilsen

PP-rådgiver i samarbeid med ung.no

Besvart: 17.1.2024

Vi har valgt ut dette for deg

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål