Spørsmål og svar

Oppsigelse og oppsigelsestid

Gutt, 20

Hei! jeg har fått sparken av sjefen og ble bedt om å forlate stedet umiddelbart. sjefen nekter å sende meg oppsigelsen. Heldigvis jeg klarte å skaffe meg jobb 2uker senere. Men spørsmålet mitt nå er, Har jeg krav på oppsigelsestids erstatning selv om jeg har fått meg jobb? hvis JA! hva kan jeg kreve hen? apropo! Jeg hadde en 100% fast stilling med 3mnds oppsigelse.

Svar

Hei

Når arbeidsgiver vurderer å si opp en arbeidstaker, skal arbeidstakeren først innkalles til et drøftingsmøte før arbeidsgiver går til beslutning om oppsigelse. Arbeidsgiver må ha en saklig grunn til oppsigelse, det kan være nedbemanning eller omstilling, eller det kan være at arbeidstaker har brutt arbeidsavtalen. Videre har arbeidstaker rett til arbeid og lønn i oppsigelsestiden. Dersom arbeidstaker har gjort seg skyldig i grovt pliktbrudd kan det være snakk om avskjed og arbeidsgiver kan kreve at arbeidstaker fratrer umiddelbart. Også en avskjed skal drøftes med arbeidstaker før det tas en beslutning. Uansett om det er snakk om oppsigelse eller avskjed, har arbeidstaker rett til å få en skriftlig oppsigelse/avskjed fra arbeidsgiver.

Arbeidstaker kan kreve erstatning om avskjed eller oppsigelse er urettmessig. For en konkret vurdering av din sak, anbefaler vi at du kontakter fagforening, om du er medlem, eller advokat.

Her kan du lese mer om oppsigelse: https://www.arbeidstilsynet.no/arbeidsforhold/oppsigelse/

Hilsen svartjenesten i Arbeidstilsynet

Besvart: 30.3.2022

Vi har valgt ut dette for deg

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål