Spørsmål og svar

Ble redd når kunde ble sint. Klarer ikke slutte å tenke på det/være redd.

Jente, 20

Hei, I dag på jobben hendte det noe veldig ekkelt. Det var en kunde som ble veldig sint på meg. Når han skrek kom to kollegaer bort til meg, hun ene spurte meg om hjelp og hun andre sa til mannen at han må roe seg ned. Men nå klarer jeg ikke å slutte å tenke på det. Er det mulig å glemme noe? Og jeg er også ekstra redd for at han skal komme tilbake, og hvis jeg da må gjøre det jeg akkurat har gjort i dag, og si at han må komme tilbake. Da er jeg redd at han kommer tilbake da jeg er på jobb, og jeg får han igjen. Klarer ikke å slutte å tenke på det. Og jeg har eksamen snart, så jeg må egentlig slutte å tenke på det. Synes at det var veldig skummelt, ekkelt og ubehagelig.

Svar

Hei

Så bra du skriver hit til oss her i ung.no!

Det kan være veldig ekkelt når noen blir veldig sint, slik du opplevde når kunden ble veldig sint i butikken. Så bra du hadde dine kollegaer som var der for deg og støttet deg.

Sinne er en normal følelse som alle har, og kan være en nødvendig markering av grenser for både voksne og barn. Men når sinne blir veldig mye og uforutsigbart kan dette gjøre deg utrygg og redd. Slik jeg leser her at du ble når kunden ble veldig sint i butikken.

Det jeg tror kan hjelpe deg er at du forsøker å tenke at han ikke ble sint på deg. Han ble sint fordi det var noe han reagerte på eller var misfornøyd med. Han var ikke sint på deg som person.

Det som også kan hjelpe deg er at du snakker med dine kollegaer og din sjef om det som skjedde og det du er redd for skal skje på nytt. Dersom han kommer tilbake vil de kunne ta ansvaret for han og skjerme deg. Si derfor fra til dine kollegaer at du er redd og tenker masse på dette. Det er alltid godt å ha en slik kollegastøtte!

Du kan ikke glemme det som skjedde. Vi mennesker er dessverre slik skrudd sammen at vi ikke kan glemme ting som er skjedd. Men du kan lære deg å leve med slike vonde opplevelser slik at den ikke påvirker deg like mye som den gjør i dag. Når du tenker masse på det som skjedde og er redd for at han skal komme tilbake i butikken så anbefaler jeg deg å snakke med noen om det som skjedde og det du er redd for skal skje på nytt. Snakk med fastlegen din og med helsesykepleier på skolen din eller ved nærmeste helsestasjon for ungdom. Det er alltid godt å ha noen å snakke med når man er redd.

Jeg vil avslutningsvis tipse deg om noe som heter tankestopp. Hvis du vil bli kvitt de plagsomme tankene, kan du jobbe med dine egne tanker omkring dette og tankefokuset du har på din indre tankeverden.

Det er fullt mulig for deg å styre hva du bruker tid til og fokusere på og tenke på. Du kan aktivt oppsøke andre tanker og oppmerksomhetsfokus som er mer positive for deg når de plagsomme tankene kommer over deg. Hvis du prøver å unngå og tenke disse plagsomme tankene, så kommer slike tanker bare til og bli mer påtrengende. La bare de uønskede tankene komme, og se på dem som skyer som driver forbi oppmerksomheten din, akkurat som skyer på himmelen som driver forbi. Hvis de ikke driver forbi av seg selv, men stopper opp i hodet ditt, kan du iverksette tankestopptiltak.

Tankestopp gjør du ved å aktivt fokusere på noe annet. Enten ved å mentalt oppsøke andre tanker eller ved og bruke hjelpemidler som TV, internett, musikk, andre omkring deg eller utføre en aktivitet som krever all din oppmerksomhet. Jeg foreslår at du lager en skriftlig plan for hvordan du kan avlede tankene dine og oppmerksomhetsfokuset du har på de plagsomme tankene dine. Du irriterer deg over disse tankene fordi du lar oppmerksomheten din stoppe opp ved dem. Hvis du aktivt jobber med å flytte oppmerksomheten og tankene raskere over på noe annet, så kommer du til å irritere deg mindre og mindre over slike rare, plagsomme tanker som dukker opp av og til.

Tankestoppteknikker er ikke helt lett og virker uvant i begynnelsen, men det er helt sikker at dette virker positivt og kan endre tankemønsteret ditt. For å få det til og virke er det nødvendig at du prøver hardt og lenge på og lære deg teknikken og virkelig er villig til og øve og øve og øve slik at du kan gjennomføre jobben effektivt og konsekvent hver gang et negativt, plagsomt og uønsket tankefokus dukker opp.

Jeg håper at mine tanker og råd er til hjelp for deg! Legger ved noen artikler her til deg som du kan kikke litt på. Ønsker deg masse lykke til videre!

Med vennlig hilsen Spesialist i Psykisk Helse, ung.no

Besvart: 5.5.2022

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål