Spørsmål og svar

Jeg lurer på om det er noe galt med meg?

Jente, 13

Hei, jeg lurer på om det er noe galt med meg. Jeg bryr meg ikke om personer har det vondt jeg bryr meg bare om barn eller dyr som har det vondt. Jeg kjenner folk som har det vondt men jeg har ikke noe empati for dem. Å jeg har lest litt om NARSISSISME og flere av tingene kjenner jeg meg igjen i jeg elsker at folk blir sjalu på meg, jeg blir veldig fort sjalu men jeg skjuler det. Jeg elsker oppmerksomhet og jeg synes jeg er bedre enn alle andre og at jeg fortjener bedre enn andre. Og jeg kjeder meg om ting ikke handler om meg. Jeg bryr meg om familien min men jeg får liksom ikke vondt av dem når det forteller om dem har hatt eller har det vansklig og jeg klarer hellet ikke bry meg om andre mennesker. Jeg bryr meg bare om en person.

Svar

Hei jente 13 år

Jeg forstår at du har mange spørsmål om deg selv og hvorfor du ikke bryr deg om andre rundt deg. 

Det kan du finne mer ut av sammen med eksempelvis helsesykepleier på skolen din eller Helsestasjon for ungdom. Sammen kan dere bli bedre kjent med hvordan du tenker og føler, og se sammen på hva som skal til for at du skal være mer tilgjengelig og empatisk ovenfor de andre som du har rundt deg. 

Jeg tenker ikke at det er noe galt med deg, men kanskje heller at du er litt koblet fra i forhold til følelsene dine og de rundt deg. Det er verdt å ta en nærmere titt på. Vit at du kan justere deg og få god hjelp, så du kan ha det fint med deg selv og sammen med andre. 

Jeg legger ved flere gode artikler til deg og ber deg om å lese de og følge rådene som gis der. 

Ta godt vare på deg selv! Jeg ønsker deg alt godt. 

Vennlig hilsen psykologen

Besvart: 23.2.2020

Oppdatert: 23.2.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål