Trener jeg nok? Hva skjer om jeg ikke trener så mye, vil jeg legge på meg?
Jente, 13
Hei! Er jeg normalt aktiv? Ok så hvis jeg har gym på torsdager og svømming eller gym på onsdager også fotball på torsdager, ballett en annen dag og tennis en annen dag er det normalt aktivt da? Planken hver dag i 7 min eller mage trening i 20 min. Er dette bra? Hvordan øke? Har tenkt å begynne på de sportene jeg nevnte (ikke skole greiene) men gikk på turn før. Hvis jeg har gått ned i vekt også cirka 2 uker har jeg ikke no sport men går på skole og sånne ting også trener jeg planke osv og noen ganger dans i helgene, vil jeg da gå opp igjen? (Går heller ikke tilbake til gamle kosthold) spiser sunt nå og har lørdag som «cheatday» spiser evt egt bare 2 godterier(smågodt) og vafler eller yoghurt til frokost i helga(på lørdager) :) Høres dette bra ut?
Svar
Hei
Helsemyndighetene anbefaler at ungdom skal være minimum i 60 minutters aktivitet hver dag. Det betyr ikke at du skal trene hardt i 60 minutter, men at du skal være i normal aktivitet som sykling, gåing eller løping til sammen 60 minutter daglig.
Om det er et behov for å gå ned i vekt så anbefaler jeg deg å få hjelp av voksne. Barn og ungdommer skal ikke gå ned i vekt på egenhånd da det kan føre til spiseforstyrrelser eller feilernæringer.
Kan du snekke med foreldrene dine om dette og kanskje også helsesykepleier på skolen din? Det er viktig at du sår støtte til å spise nok og riktig mat enten du skal holde vekten din eller skal gå ned i vekt.
Jeg legger ved noen artikler du kan lese.
Vennlig hilsen familieterapeut/sykepleier
Besvart: 13.3.2020
Oppdatert: 13.3.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål





