Jeg har i det siste hatt litt søvnproblemer.
Jente, 13
Jeg har hatt litt søvnproblemer i det siste og har pleid å fått sånn 3-7 timer søvn. Er alltid trøtt på skolen osv pga det. I natt sov jeg i 12 timer. Er det farlig eller er det bra?
Svar
Hei
Når du har sovet 12 timer så er det fordi kroppen din har trengt det. Det er ikke farlig. 3 - 7 timer pr natt er alt for lite.
Det er nokså vanlig at ungdom i perioder kan sove dårlig. Ungdom trenger mye søvn, gjerne 8-9 timer pr natt. Det vanskelige er ofte å komme seg tidsnok i seng, for de fleste må tidlig opp neste morgen for å rekke skolen. Hvis du legger deg klokken 22.00 og står opp klokken 07.00, får du 9 timers søvn. Dessverre får ikke mange ungdommer det.
Søvn er svært viktig for mange prosesser i kroppen. Prøv å gjøre kveldsrutinene dine så like som mulig. Slutt med sosiale medier på pc og mobil minst en halv time før du går til sengs. Ikke spis eller tren rett før du skal sove. Luft ut rommet ditt ved å ha vinduet oppe noen minutter og ha det mørkt i rommet når du skal sove.
Hvis du har mange tanker i hodet og opplever å være stresset, snakk med noen. Ofte hjelper det å snakke med en voksen om tankene sine. Snakk gjerne med helsesykepleier på skolen din.
Med vennlig hilsen helsesykepleier og sexologisk rådgiver.
Besvart: 4.9.2020
Oppdatert: 4.9.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

