Spørsmål og svar

Jeg svelget en hel cashewnøtt, er det farlig?

Jente, 16

Hei, i dag spiste jeg frokosten min veldig fort. Jeg spiste to god morgen yoghurter og en hel banan Med 40 gram cashewnøtter. Er dette for mye? Men det som skjedde var at jeg ved et uhell svelget en hel cashewnøtt uten å tygge den. Den satte seg fast i halsen min og jeg følte meg kvelt! Jeg klarte ikke å hoste den opp igjen. Så drakk jeg et glass med vann og da skled den ned til slutt. Jeg lurer på hva som skjer i kroppen min nå og om kroppen tar opp næringen fra den? Er dette farlig og får jeg i meg mer næring da?

Svar

Hei!

Det er individuelt hvor mye kalorier/næring man trenger til hvert måltid. På generelt grunnlag er nok akkurat denne frokosten litt større enn det de fleste jenter på din alder trenger. 2 god morgen yoghurter gir omtrent 400-500 kalorier (avhengig av om det er med eller uten sukker), en banan er 100 kalorier og 40 gram nøtter er ca 250 kalorier. Totalt blir dette rundt 750-850 kalorier. Omtrent halvparten er nok for de fleste.

Det er bra at du spiser variert, dvs får i deg både melkeprodukt, frukt og nøtter. Kanskje én yoghurt er nok? Og velg gjerne en variant uten tilsatt sukker.

Det er ikke noe problem å spise litt for mye en dag. Hvis du gjør det hver dag over tid så er det ikke lurt.

Å svelge en hel nøtt er ikke farlig så lenge du får svelget den ned og den ikke havner i luftrøret. Du svelget den slik at den satt seg fast i spiserøret. Det er vondt og ubehagelig, men ikke farlig. Når den kom seg ned i magesekken blir den behandlet som om den var tygget, så det skal du ikke bekymre deg for. Det er veldig surt i magesekken så det løser opp nøtta enkelt som bare det. Du får akkurat like mye næring fra nøtta som om du hadde tygget den.

Vennlig hilsen

klinisk ernæringsfysiolog, for ung.no

Besvart: 10.12.2020

Oppdatert: 10.12.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål