Spørsmål og svar

Når får jeg mensen neste gang, og kan jeg bruke lys bukse?

Jente, 14

Hei! Jeg har fått mensen en gang. Og det var helt i begynnelsen av januar. Fekk det egentlig på nyttårsaften og hadde det ca. I 10 dager, men uansett nå er det første februar og jeg har ikke fått det enda. Å jeg lurer egentlig på når jeg får det. Fordi jeg føler meg litt stressa. Fordi jeg følger en app som sier at jeg ska ha det nå, men det har jeg ikke. Også er jeg redd for å få det på skolen å blø gjennom fordi jeg husker jeg fikk veldig mye blod i starten. Men det jeg lurer på er om jeg kan gå me en veldig lys bukse? Eller er det lurt å gå me en lys bukse når jeg er usikker på når jeg for mensen? Fordi jeg fikk nettopp en ny lys bukse som jeg har veldig lust å bruke, men jeg tørr ikke? Hva gjør jeg? Kan jeg gå me bind når jeg bruker boksa selvom jeg ikke har mensen? Også tårer jeg ikkje å stappe inn tamponger fordi jeg er usikker på hvor det holet er og om det gjør vondt. Men jeg har egentlig lust å bruke tampong for det høres greit ut egentlig og alle jentene i klassen bruker det

Svar

Hei

Så fint at du skriver til ung.no.

Det er svært vanlig at mensen er uregelmessig i begynnelsen. For noen kan den være uregelmessig i årevis.

Så bra at du har mensen-app til å følge med på mensen din. Det er ikke meningen at den skal stresse deg, men gjøre deg i stand til å følge med. Det du forklarer, at du fikk mensen på nyttårsaften og så ikke har fått den enda, er helt normalt. 

Appen sier ikke at du skal ha mensen nå, den sier at hvis du følger en vanlig 28 dagers syklus, så er nå tiden. Veldig få jenter følger en 28 dagers syklus når mensen starter. 

Ofte kommer det noen forvarsler før mensen kommer. Du kan få litt vondt i magen, eller at du er i dårlig humør, og/eller kan få ømme bryster, alt dette er tegn på at mensen nok kommer snart. Hvis du er engstelig for å få mensen på skolen, skal du sørge for at du alltid har en bind eller to med deg i ranselen. Du kan gjerne også bruke et truseinnlegg mens du venter. 

Det er også bra å øve seg på tampong hvis du ønsker å bruke det. Det kan virke litt vrient i begynnelsen, men så får du trening i det og det blir det mest naturlige å gjøre, å sette inne en tampong. 

Tampong gir der større frihet til å trene og være aktiv. Det er viktig å ikke la den sitte inne for lenge. Den skal ikke sitte inne mer enn 4 timer, derfor skal du ikke bruke tampong om natten. 

Hvis du er engstelig for å blø gjennom den lyse buksa, kan du vente til det er gått et par dager av mensen, sånn at du har mer kontroll over blødningen. 

Dette lærer du etter hvert, og mensen vil være en naturlig del av livet ditt.

Snakk gjerne med helsesøster på skolen din. Der får du råd og informasjon om mensen og sånn.

Lykke til!

 

Med vennlig hilsen helsesykepleier og spesialist i sexologisk rådgivning (NACS)

Besvart: 5.2.2021

Oppdatert: 5.2.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål