Spørsmål og svar

Holder jeg på å bli alkoholiker?

Jente, 20

Hei. Jeg bare lurer på om jeg holder på å bli alkoholiker. Når jeg er trist tenker jeg på alkohol og får en merkelig følelse av at jeg trenger det. Akkurat nå klarer jeg ganske greit å motstå den følelsen, men når jeg drikker alkohol blir jeg så beruset, jeg får masse selvtillit og jeg føler meg litt glad. Kanskje jeg er ung, og det er vanlig å like alkohol. Men jeg er ganske trist til vanlig fordi jeg føler ikke at jeg tilhører hvor jeg er. Jeg går på BI og studerer business, men hjertet mitt er mye heller i vitenskap, å hjelpe folk og være med dyr. Får press fra foreldre som tror og mener de vet alt for å leve et bra liv. Jeg har også angst og sammenlikner meg selv med andre folk og deres liv. Det er vanskelig å holde forholdet til kjæresten min sunn fordi jeg er veldig liten selvtillit og jeg tror ikke jeg er bra nok. Jeg lurer også på om jeg virkelig kommer til å være lykkelig med utdannelsen og være glad med jobben etterpå. Når jeg drikker så blir jeg bare meg selv...

Svar

Hei

Så fint at du skriver til oss nå som du er så usikker på så mange ting i livet ditt. Det er ikke lett å være ung og ta store valg, særlig hvis ikke din egen stemme blir hørt. Det er alltid fint at man har en familie som støtter, men hvis støtten føles mer som ett press så er det ikke like heldig. 

Du beskriver godt hvordan du føler deg når du inntar alkohol. Det er en deilig følelse å få masse selvtillit og bli glad igjen. Da slipper du å forholde deg til hverdagen og lever bare her og nå. Det er veldig mange som kjenner på vanskelige følelser og tanker. De kjenner at roen kommer først når de inntar stimuli i form av alkohol eller narkotika. Prinsippet er gjerne det samme, man gjør det av en grunn der man merker at man kommer til et bedre sted. Vi ser at ved et moderat inntak av alkohol så hever stemningsleiet, du konsentrerer deg mindre (slipper å tenke på problemer), korttidshukommelsen blir hemmet og du øker impulsiviteten. 

Dette er jo veldig godt og befriende for mange, men det som ikke merkes like godt er at over tid så gir rus også andre negative effekter som for eksempel at konsentrasjonen av hormoner økes, blant annet stresshormonet kortisol. Etter lengre tids drikking kan det også oppstå toleranse, det vil si at man må drikke større mengder for å oppnå samme effekt. Som du ser så er det derfor fint at du klarer å stå i mot denne fristelsen hver gang du tenker at alkohol kunne være løsningen din akkurat der og da. 

Du skriver at du blir mer glad når du drikker. Du har sikkert erfart at når du deler gode følelser som gjør deg glad, kan det kjennes ut som at gleden blir sterkere. Vonde følelser ønsker du sikkert å unngå å tenke på, men noen ganger så kan de bli så sterke at de påvirker deg mer og mer.  Det er gjerne i dette stadiet at mange tenker at det er fint å ruse bort disse følelsene som er vanskelige. Man glemmer å tenke på at følelser er godt for noe. De beskriver det som du kjenner inni deg som uro, rastløshet, hodepine, klump i halsen osv. 

Disse følelsene kan være plagsomme og slitsomme, men de kan også være til hjelp for deg. De gir deg viktig informasjon om hvordan du har det og de forteller deg hva du har behov for. Tristhet er et tegn på mangel av trøst og forståelse over ting som er triste. Disse følelsene blir påvirket av opplevelser, hva som skjer rundt deg og hvordan du tolker situasjoner, altså hvordan du tenker om det du opplever. Blir det mye som ikke du selv føler du kan gå god for så vil kanskje tankegangen din bli preget av negative tanker som igjen gir negative følelser som fører til negative handlinger. som du ser så er det en trekant som beskriver da hvordan du har det med deg selv. Alt det du skriver til oss er kanskje et rop om at noen må høre på deg og din stemme. Du kjenner at du har de vonde følelsene i deg og du merker kanskje at de er der av en grunn, men du ser kanskje ikke helt hva du skal gjøre med dem. Det er her at vi anbefaler å snakke med noen. Akkurat slik eksemplet med glede- når du deler vonde følelser og tanker så kjennes det bedre ut etterpå. 

Rådet blir derfor å se rundt deg og finne noen du kan stole på og åpne deg til. Siden du studerer så finnes det en studenthelsetjeneste på skolen din. Der kan du snakke med studentrådgiver eller sosialrådgiver. Kanskje har skolen også helsestasjon for studenter, hvis ikke så kan du ta kontakt med helsestasjon for ungdom. Det viktigste er at du får snakket om situasjon som igjen kan føre til at du finner din egen stemme som igjen kan ta egne valg. Hvis du klarer å tenke nye tanker og se sammenhenger så er kanskje ikke det studiet du går på nå så feil for deg? Kanskje vil det være bedre for deg å velge noe annet? Dette vil fremtiden vise etter at du begynner din prosess med å være detektiv i egen kropp. 

Ønsker deg masse lykke til og håper at svaret var til hjelp for deg. 

Med vennlig hilsen

Helsesykepleier, ung.no.

Besvart: 11.3.2021

Oppdatert: 11.3.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål