Sliter med å sove, trenger hjelp.
Gutt, 13
Hei, jeg har problemer med å sove. når jeg kom opp på hytta så sov jeg helt fint. Jeg legger meg ca 00:00 Men nå som jeg sover så våkner jeg ca 02:00 og klarer ikke å sove. Jeg har telefonen i et annet rom og jeg er ikke så mye på tv eller pc. Hjelp meg
Svar
Hei
Fint at du skriver til oss når du er bekymret for søvn. Det kommer ikke helt tydelig frem om du nå er hjemme igjen eller om du fortsatt er på hytta. Noen ganger er det å bytte seng/hus noe som påvirker søvnen de første nettene, men det kan også skyldes andre ting. 
Det er lurt at du ikke bruker telefonen eller annen skjerm om natta og at du er bevisst på dette. Det kan være bedre å ha en bok ved siden av senga, eller noe å tegne på. Hvis du ikke får sove kan du prøve å lese eller tegne litt. Da får du tankene over på noe annet men unngår å få så mye stimuli fra skjerm/telefon. 
Når du sier du sovner greit om kvelden, er det et godt tegn. De første timene man sover om natten (helst fra 22/23- 02) er faktisk de viktigste timene med søvn. Men hvis man blir stresset over at man våkner og ikke får sove igjen, så kan det hjelpe å tenke på dette.
Dersom du har vanskelige tanker eller bekymringer som holder deg våken, er det smart å snakke med noen du stoler på om dette. Det kan være foreldre, søsken eller andre i familien. Du kan også snakke med noen anonymt, legger ved en oversikt over noen du kan kontakte hvis du trenger det.
Husk at alle har dårlige netter innimellom. Hvis du får til å være litt aktiv på dagtid og får frisk luft og positivt påfyll, så er sjansen større for å sove godt. Her kan du lese litt flere tips om dette.
Vennlig hilsen helsesykepleier
Besvart: 1.4.2021
Oppdatert: 1.4.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
