Spørsmål og svar

Strever med å ha presentasjoner på skolen

Jente, 14

Hei. I sånn 3.klasse rakk jeg opp hånda for å svare på et spørsmål og det jeg sa var feil. Siden da har jeg aldri turt å rekke opp hånda i klasserommet og jeg tørr det enda ikke. (Går i 9ende). Har hatt noen gruppepresentasjoner, men har aldri hatt en ordentlig presentasjon alene foran klassen fordi jeg får panikk, ikke tørr og er veldig redd. Jeg har til og med latet som om jeg har vært syk for å ikke dra på skolen når jeg har visst at jeg skulle presentere noe. Jeg lurer på om jeg har angst? Har aldri fått angstanfall, men gråter en del om natten og jeg overtenker veldig mye. Hjelper det å snakke med en psykolog eller har du noe annet som kan hjelpe? Har prøvd på pusteteknikker før en presentasjon, men ender opp med at jeg enten begynner å gråte eller nekter fullstendig når det er min tur.

Svar

Hei

Så fint at du skriver til oss. Det er synd å høre at du har det vanskelig. 

Uten at jeg kan si det sikkert så høres det ut som det er en form for angst/uro du opplever. Når man har opplevd noe ubehagelig (for eksempel sagt noe feil og fått negative reaksjoner) kan det skje at man unngår å gjøre lignende ting i fremtiden. Da sender man et signal til hjernen om at situasjonen er farlig, selv om den objektivt sett ikke er det. 

Det høres ut som det er noe lignende som har skjedd i din situasjon. Jeg vil råde deg til å snakke med en voksen om dette slik at du kan lære deg verktøy for å håndtere disse situasjonene. Du kan for eksempel snakke med helsesykepleier på skolen din, helsestasjonen for ungdom der du bor, eller en annen voksen du stoler på.

Jeg ønsker deg alt godt. 

Vennlig hilsen psykologen, ung.no

Besvart: 18.5.2021

Oppdatert: 18.5.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål