Spørsmål og svar

Jeg sliter med motivasjon for skole, er stresset og redd samtidig..

Jente, 15

Hei ung. I det siste har motivasjonen min innen skolearbeid sunket en del. Jeg er en skoleflink person som satser høyt og gir alt. Det har hittil resultert veldig bra, men jeg begynner å merke at jeg er sliten. Jeg er lei og ønsker bare å gi opp og «gjemme» meg. Jeg har tentamener og viktige innleveringer de neste ukene som definerer karakterene mine- jeg er utrolig stresset og redd fordi jeg vet at jeg ikke er klar. Jeg orker ikke å gi alt og jeg blir nesten redd av bevisstheten min over at jeg ikke kommer til å øve. Det er merkelig og kanskje vanskelig å forstå, men akkurat dette har plaget meg de siste månedene. Jeg vet jeg burde snakke med en psykolog og jeg er på saken, men akkurat nå har jeg ikke tilgang på en psykolog eller lignende. Jeg trenger hjelp. Jeg vil slutte å bruke hele hverdagen min på TikTok og gråting og heller komme tilbake til gamle meg (selvom jeg fortsatt gjør det bra på skolen). Jeg vet at det kommer til å gå galt hvis jeg fortsetter med denne tankegangen.

Svar

Hei

Det er leit at du har det sånn, og det å være inne i en negativ spiral kan føles vanskelig å klare å komme ut av.

Prøv å tenke positive tanker nå om at det bare er noen få uker igjen, det kan kanksje være med på å stresse deg for alt du bør rekke, men prøv. Det er ganske naturlig å være lei og sliten når skoleåret nærmer seg slutt og du er kanskje også ferdig med ungdomskolen nå.

Prøv å lage deg en ukeplan hver uke på hva du må gjøre og hva du skal gjøre når. Sett av tid til hyggelige ting hvor du ikke tenker skole minst to ettermiddager i uka. Da skal du gjøre ting som gjør deg glad og som gir energi. Være sammen med folk som gir deg noe.

Når tankene på stress og skole kommer så må du se på planen din å se hva du skal gjøre når. Dette er verdt et forsøk.

Snakk med læreren din også om hva du strever med og hvordan du ligger an og hva du må jobbe mest med. Det kan være lurt.

I påvente av psykolog så synes jeg du skulle gå en tur til helsesykepleier for å snakke med henne. Der kan du lufte og sortere tankene dine nå når du synes ting er vanskelig.

Du må ta tak i dette så du ikke sliter deg ut. Du sier du er skoleflink, så her handler det nok om at du må snu tankene dine, ta et grep og bestem deg for at dette skal du klare å snu.

Se litt på de artiklene som ligger ved her også, der finner du noen gode tips om hva du kan gjøre selv.

Ønsker deg masse lykke til, håper det ordner seg for deg!

 

Vennlig hilsen helsesykepleier

Besvart: 24.5.2021

Oppdatert: 24.5.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål