Jeg gruer meg til vgs, mestrer ikke skole!
Jente, 14
Jeg starter på VGs til neste år. Jeg aner ikke hva jeg skal bli eller hvilken linje jeg skal gå på. Jeg har god tid til å tenke men jeg aner faktisk ikke. Jeg hater skolen pga jeg føler at jeg ikke mestrer noen ting alt er så vanskelig jeg blir også veldig lett stressa. Jeg vet ikke om jeg kommer til å klare VGs.
Svar
Hei,
Takk for at du skriver til ung.no.
1. Det er vondt å aldri føle at man strekker til, at skolen bare blir en arena der du ikke føler mestring, bare stress. Stress og problemer kan hope seg opp og ta bort livsgleden. Det er viktig å prøve å gjøre noe med det.
- Det er viktig at noen voksne rundt deg vet om hvordan du har det. Derfor vil jeg råde deg til å snakke med noen du stoler på. Det kan være en i familien din, en lærer eller gjerne helsesykepleier på skolen. Helsesykepleier har taushetsplikt, men kan også samarbeide med skolen for at du skal få det bedre.
- Forsøk å fortelle hva som skjer med deg når du er på skolen og opplever å ikke få ting til. Prøv å sette ord på hvordan dette påvirker hele livet ditt og hvordan du føler deg. Skolen skal blant annet kunne hjelpe deg slik at du også opplever mestring. Dette er en plikt skolen har.
- Vær sammen med venner på skolen dersom du har muligheten. Det kan gi deg små "pauser" fra det som oppleves vanskelig.
- Når du ikke er på skolen så gjør gjerne noe du liker. Kanskje har du en interesse du kan holde på med. Det kan også være fint å være aktiv. Alt fra å gå en tur ut, sykle, løpe eller besøke nye steder. Når vi er aktive bryter vi opp i tankene og det kan oppleves litt lettere etterpå.
- Stopp opp inni deg når du kjenner igjen tanker som gjør at du ikke får det bra på skolen. Spør deg selv: "er det noe annet jeg kan tenke istedenfor som heller gir meg bedre følelser?" Dette er en måte å bli mer klar over hva du sier til deg selv. Det kan også være lettere å bytte ut de vonde tankene med tanker som heller styrker deg.
- Da kan du spørre deg selv: "når har jeg det bra?", "Hva gir meg gode følelser?" eller "hva kan jeg gjøre noe med og hvem kan hjelpe meg?"
- Forsøk å legge merke til de fine tingene i livet ditt. Det trenger ikke å være noe stort, men kanskje små situasjoner, noe du har sett eller noe du gleder deg til. Det kan gi deg små glimt av glede og gode følelser.
2. Jeg forstår at du gruer deg til en ny skolehverdag. Det er jeg helt sikker på at mange kan kjenne seg igjen i så du er ikke alene!
Det å starte opp med noe nytt og ukjent kan gjøre at man blir stresset. Man vet ikke hvordan skoledagen blir, om man får nye venner og om man vil klare presset. Uansett hvor mye man bekymrer seg for dette så må man ofte stå i uvissheten fordi vi kan jo ikke vite nøyaktig hvordan det blir.
Uvisshet kan gi utrygghet og dette er kanskje noe av det som er vanskelig for deg og som gjør deg stresset?
Når man begynner i en ny skolehverdag så er det nytt for de aller fleste i klassen din. Minn deg på dette - ingen har vært på vgs før og mange kjenner ingen andre. Kanskje du kan snakke med vedkommende du vet skal begynne på samme skole som deg?
Jeg vil oppfordre deg til å snakke med helsesykepleier når du starter opp på skolen. Helsesykepleier har god erfaring og kompetanse med å hjelpe ungdom som strever og vi trenger alle noen å prate med når vi har det vanskelig.
Kan du snakke med foreldrene dine om det du sier til oss? Du trenger ikke gå med alle bekymringer helt alene. Noen ganger er det godt å ha noen rundt oss som kan støtte og trøste oss når vi har det tungt. Foreldre forstår ofte mer enn vi tror og de vil gjerne hjelpe.
Jeg legger ved noen artikler til deg som kan hjelpe deg.
Ønsker deg lykke til - ofte så bekymrer vi oss for mye uten grunn. Det kommer til å bli bra!
Vennlig hilsen
helsesykepleier
Besvart: 10.1.2023
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål


