Det gjør vondt å fingre, hvordan få orgasme?
Jente, 17
Hei jeg har fingra meg selv noen få ganger, men hver gang jeg gjør det så er det vondt og det er ikke tørt inni skjeden, hvorfor det?? Og hver gang jeg har gjort det får jeg aldri orgasme, så hvordan kan jeg få orgasme??
Svar
Hei!
Så dumt at du synes det gjør vondt når du fingrer deg selv. Det kan bety at du ikke er nok seksuelt opphisset og kåt når du gjør det. Det er nemlig sånn at for mange er det bedre å fingre når man allerede er opphisset.
Det er også helt naturlig at man er våt inni skjeden, også når man ikke er seksuelt opphisset. Slimhinnene i skjeden produserer utflod og skjedevæske for å holde skjeden fuktig og hindre uttørring, også når man ikke er kåt.
Det er ikke uvanlig å ikke få orgasme når man fingrer seg selv. De fleste trenger nemlig å stimulere klitoris for å få orgasme. Det er også viktig å være tilstrekkelig kåt og opphisset før man begynner å stimulere klitoris.
Det tar tid å bli kjent med seg selv for å finne ut hva som føles godt og hvor man skal stimulere. Først av alt er det lurt å kjenne etter hva som gjør deg kåt. Vi trenger ofte litt tid på å "varme opp", og da hjelper det med tanker eller fantasier som er spennende å tenke på. Kjenn etter hva du liker, og test gjerne ut nye ting ved å lese erotiske historier eller lage deg historier i hodet.
Når du kjenner deg kåt, kan du prøve deg frem på hvor du liker å ta på deg selv. Det kan være hvor som helst på kroppen, det trenger ikke å være i underlivet.
Noen synes det blir for følsomt å ta rett på tuppen av klitoris, og liker bedre å sentrere fingrene eller andre ting i sirkler eller å lage en V rundt klitoris og "gni" frem og tilbake.
Andre liker å ta direkte på tuppen ved å bevege seg frem og tilbake over den. Hvis det ikke er vått nok, kan man bruke glidemiddel eller en nøytral matolje.
Det kan hende det å bruke fingre ikke er det beste for deg. Da kan du prøve med andre ting, som en våt klut som du kan rulle sammen og plassere mellom kjønnsleppene og gni den frem og tilbake over klitoris. Det går også an å lage egen leketøy hvis du ikke synes det fungerer med fingre.
Jeg håper dette var nyttig for deg! Håper også du vil lese artikkelen som ligger under.
Ønsker deg alt godt, og takk for at du skrev til oss i ung.
Vennlig hilsen helsesykepleier, Ung.no
Besvart: 13.8.2025
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål