Spørsmål og svar

Hvordan kan jeg få tankene mine på plass?

Jente, 17

Hei. Jeg har det generelt veldig bra. men det som foregår oppi hodet mitt begynner å bli veldig slitsomt. Jeg går musikklinja og spiller cello og har spilt det siden jeg var 5 år. Jeg elsker det og har veldig lyst til å studere musikk. Jeg er ganske god på instrumentet mitt men ikke god nok til å komme inn steder. Jeg er også enormt dårlig på skolen pga konsentrasjonsvansker og tenker ofte på om jeg har noe problemer. Jeg synes det er ekstremt vanskelig å fokusere på ting på skolen og bare samtaler jeg har i hverdagen. Jeg har også slitt mye med selvtillit og ting utseendemessig. Alt dette veier veldig tungt på meg, spesielt når jeg er alene. Da går tankene overalt og klarer ikke kontrollere de. Har prøvd å snakke med helsesykepleier om dette men de var ikke stort til hjelp. Hvordan får jeg tankene på plass? Håper ikke dette er for vanskelig å svare på

Svar

Hei!
Jeg forstår at det er forstyrrende at tankene får mye plass. Da er det lett at de tar overhånd. Du er ikke alene om dette om det kan være en trøst for deg å vite.

Vi produserer mange tanker hver eneste dag. Noen registrerer vi knapt mens andre stopper vi opp med. Tanker påvirker følelser som igjen påvirker vår adferd.

Tanker kan utvikle seg til tankerekker og bli til noe som vi i verste fall mister kontroll på. VI kan få en tanke -bygge videre på den og slik utvikler de seg til noe som kan virke stort og som gjør at vi kan bli i tvil på oss selv.

Jeg syns det er fint at du har forsøkt å snakke med helsesykepleier om dette. Selv om du opplevde at det ikke hjalp deg så godt så ikke gi opp av den grunn.

Mitt aller beste råd til deg er å identifisere tankene dine. Hva tenker du om deg selv, om skolen din, hva slags problemer tror du at kan ha osv. Det kan være fint om du skriver ned dette f eks i en bok. Da får du sortert i de og det kan i seg selv hjelpe deg med å få oversikt. Mange tanker er grubling - altså tanker vi bruker mye tid på men som ikke alltid gir oss svar eller løsninger. Da kan en konkret øvelse være å gi deg selv en halvtime hver dag til å tenke på disse tankene. Det kan gjøre at du blir bevisst at ikke alle tanker er like viktige når vi henter de frem igjen.

Noen ganger kan en slik sortering av tanker være godt å gjøre med noen. Det kan være f eks helsesykepleier, familie eller venner eller andre du har rundt deg.

Jeg legger ved noen artikler til deg samt forslag til noen verktøy som du kan ha nytte av.

Lykke til - håper det kan hjelpe deg!

God klem til deg.

Hilsen psykiatrisk sykepleier

Besvart: 25.12.2024

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål