Spørsmål og svar

Jeg har slitt med spiseforstyrrelser i 2 år nå.

Jente, 14

Hei, jeg har slitt med spiseforstyrrelser i 2 år nå. Jeg har tenkt mye på alt jeg går glipp av. Jeg vil bare at tiden skal stoppe. I det siste har det blitt for intenst for meg. Jeg er seriøst redd. Jeg får ikke til å konsentrere meg om noen ting fordi jeg er så redd for å miste ting og folk. For at tiden rnner ifra meg. Jeg har ikkekontoll. Jeg får ikke til å fokusere på skolen for da tenker jeg bare på at jeg bare har under 2 år igjen på den skolen. Er svaksynt så mye stress med nye lærere og sånn går i 9. å. Går på 1-10-skole. Jeg prøver å ikke tenke på det, men det blir bare mer intenst. Og jeg har sånn «Om du teller til 303 så går det bra», «om du setter kosedyrene dine sånn går det bra», «Om du gjør det der 3 ganger går det bra», men det er jo ingen ende på ting. Jeg blir bare mer og mer redd og det tar msse plass. Pluss at jeg allerede stresser med mat. Jeg får ikke gjort det jeg skal på skolen. Hva gjør jeg? Er ikke i behandling eler noe, ikke helsesykepleier elr foreldre.

Hei,

Takk for at du skriver til oss om det du sliter med.

Spiseforstyrrelse er en alvorlig og farlig sykdom, det påvirker i svært stor grad både kroppen din, men også din psykiske helse.

Du er i en svært sårbar alder, 14 år, hvor hjernen og kroppen er i stor utvikling. Uten næring vil den utviklingen stoppe opp og hjernen krymper. Du vil få redusert læringsevne og svekket fysisk utvikling.

Det er altså svært farlig å spise for lite i tenårene. Det er derfor utrolig viktig at du oppsøker hjelp, da det kan være vanskelig å snu en slik utvikling helt på egenhånd.

Det du beskriver med tall, er tegn på at du også har startet å utvikle tvangstanker. Det har også en tendens til å bare utvikle seg i feil retning, dersom du ikke får hjelp.

Det er viktig at du får hjelp snart. Jo raskere jo bedre!

Snakk med foreldrene dine, med helsesykepleier på skolen og sørg for at du får kontakt med fastlegen din, sånn at fastlegen kan henvise deg til BUP.

Har lagt ved noen artikler og forslag til apper som jeg håper kan være til hjelp.

Jeg ønsker deg alt godt og lykke til!

Vennlig hilsen

Psykiatrisk sykepleier i ung.no

Besvart: 4.9.2026

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål