Sliter psykisk, og har mistet motivasjon for skole. Hva kan jeg gjøre?
Jente, 15
Hei, jeg har alltid vært ganske flink på skolen men de to siste årene har jeg mista motivasjonen og blitt skikkelig lei av skolen. Tror det er mest fordi jeg sliter en del psykisk. Jeg har begynt å sone ut og ikke klare å følge med i timene, og kan fort bli veldig sint hvis noen klager på det. Jeg blir ekstremt skuffet over meg selv på grunn av dette. Jeg glemmer å gjøre lekser og pleier å bare ikke gjøre innleveringer, noe som gjør at jeg får dårlige karakterer. Jeg sitter ofte å gråter på natta når jeg egentlig burde sove fordi jeg er skuffet over meg selv og vet at moren min og lærerne mine er det også, jeg vet ikke hva jeg vil gjøre i fremtiden men er skikkelig stressa hele tiden fordi jeg føler at jeg ikke kommer til å komme inn på det jeg vil på videregående. Har dere noen tips til hva jeg eventuelt kan gjøre for at det skal bli litt lettere for meg?
Svar
Hei
Dette høres vanskelig ut. Det er veldig fint at du tar kontakt! Det høres ut som om du har havnet i en "ond sirkel", og det er ikke noe du kan klare å komme ut av på egenhånd. Det viktigste du kan gjøre, er å være åpen med dine nærmeste. Fortell hvordan du har det!
Jeg vil også anbefale deg å ta kontakt med en helsesykepleier på skolen eller helsestasjon for ungdom som kan hjelpe deg med å sette ord på hva du tenker og føler, og lære deg strategier som gjør at du kan endre tankene dine. En helsesykepleier kan også hjelpe deg med å få til et møte på skolen, så du kan forklare situasjonen. Da kan foreldrene dine også være med hvis du ønsker. Du har rett på tilpasninger i undervisningen som gjør at du kan klare å gjennomføre. Dette heter tilpasset opplæring. Kanskje det er noen oppgaver du ikke trenger å gjennomføre.
Prøv å skriv ned alt du trenger å huske til neste dag, før du legger deg. Det kan fjerne noe av stresset i hodet ditt. Avslutt hver kveld med noe som roer deg ned. Legg vekk telefonen, ta deg et bad hvis mulig og hør på rolig musikk.
I tillegg kan du skrive ned en liste med alt som må gjøres som har med skole å gjøre neste uke, hver fredag. Snakk med læreren din om listen, hva er viktig at du får gjort, hva er ikke så viktig. Etter hvert stryker du over alt du ikke trenger å gjøre og alt du får gjort. Dette kan gi deg kontroll over situasjonen. Legger ved noen artikler du kan lese.
Ønsker deg lykke til!
Vennlig hilsen PP-rådgiver, i samarbeid med ung.no
Besvart: 25.10.2020
Oppdatert: 25.10.2020
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål


