Har jeg skrudd av alle følelsene?
Jente, 18
Hei, Det siste året har jeg stadig mer sluttet å bry meg om ting jeg burde bry meg om, som skole. Jeg har ikke jobbet noen ting med fag eller fulgt med og har gått mye ned i karkaterer pga. dette. Jeg blir også vedlig sint på meg selv fordi jeg ikke klarer å legge inn 2 dager i uken med jobbing for å få god krakter i fagene. Hver gang det blir litt stress eller følelser er det akkurat som om kroppen skrur seg av og jeg bare slutter å føle noe som helst og det vlir som om dagene bare flyr forbi og jeg få ikke motivasjon til å gjøre noenting. Jeg er ganske sikker på at jeg var deprimert en lang periode, slet med selvmordtanker osv., men sluttet å føle meg så trist hele tiden for rundt et år siden. Kanskje har det noe med dette å gjøre? At jeg har lagt til en dårlig «coping mechanism» der jeg vare skrur av alle følelsene?
Svar
Hei
Det høres ikke greit ut for deg og jeg synes du skal ta deg selv på alvor og søke litt hjelp nå.
Du har strevd over tid og kjenner at du har endret deg og fått svakere fungering blant annet på skolen. Det er ikke bra for deg, og jeg tenker det vil være godt for deg å snakke litt om hvordan du har det inni deg og hva som skal til for å få bedre.
Du kan søke hjelp hos eksempelvis Helsestasjon for ungdom eller Psykisk helsetjeneste i kommunen. Der kan du få støttesamtaler over tid og sammen kan dere jobbe for at du skal få det bedre. Tjenestene er gratis, du trenger ingen henvisning og det er som regel kort ventetid før oppstart.
Du skal ikke være alene og ha det såpass strevsomt, ei heller forsøke å håndtere dette helt på egenhånd. Vit at det finnes hjelp å få og at du kan få det bedre! Det kan godt være at du har lagt til deg noen uheldige vaner nå ved å stenge følelser ute og "skru av". Det er ikke bra, og det er viktig å gjøre noen endringer slik at du kan håndtere vanskelige følelser på en annen og bedre måte enn det du gjør nå.
Jeg legger ved flere gode artikler til deg og ber deg om å lese de og følge rådene som gis der.
Ta vare på deg selv! Jeg ønsker deg alt godt.
Vennlig hilsen psykologen
Besvart: 20.12.2020
Oppdatert: 20.12.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

