Spørsmål og svar

Sliter med motivasjon for skole, jobb og venner.

Jente, 16

Hei, jeg har begynt å få midre motivasjon til egentlig alt. Til vanelig har jeg veldig lite motivasjon til skole osv, men i et par uker nå har jeg hat ekstremt lite motivasjon til alt, skole, jobb, venner osv. Jeg sover mye mer og er trøtt hele tiden. Til vanelig sliter jeg med søvn men nå sovner jeg i 8,9 tiden og er alikavell trøtt på dagen. Jeg er mye mer stressa og selvtilliten blir bare verre og verre. Har du noen godet tips til å forhindre dette, og vet du om det er noe man kan få hjelp av legen, psykolog eller liknende?

Svar

Hei

Hvis du over lang tid har vært uten motivasjon for skole, kan det være lurt å ta seg en prat med helsesykepleier eller rådgiver på skolen din. De har vært borti andre ungdom som også har manglet motivasjon for skole før, og kan stille spørsmål som kan gjøre det lettere å finne en god løsning.

Har man ikke motivasjon, forsvinner gleden, man klarer ikke holde fokus og kommer bakpå med skolearbeid, det sosiale og jobb. Da kommer man fort i en ond sirkel som man trenger hjelp til å komme ut av.

Du klarer ikke dette alene. Mitt råd til deg er å snakke med noen trygge voksne rundt deg om hvordan du har det. Det er faktisk ganske vanlig å miste motivasjon for skole eller jobb i perioder av livet. Og dette går over med litt hjelp. Snakk også med foreldrene dine om dette hvis det føles riktig for deg.

Ikke gå alene med det du sliter med av manglende energi og motivasjon. Snakk med noen slik jeg har anbefalt deg her slik at dere sammen kan finne løsninger slik at du kan få tilbake motivasjonen og energien i livet ditt. 

Jeg ønsker deg masse lykke til videre!

Med vennlig hilsen spesialist i psykisk helse, ung.no

Besvart: 13.1.2021

Oppdatert: 13.1.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål