Spørsmål og svar

Flyttet fra familie og venner, startet på VGS og føler meg redd hele tiden

Jente, 16

Hei, Jeg har startet på vgs i fjor høst. Flyttet fra familie og venner, hadde store forhåpninger for året, og hadde stor hast for å få meg venner, noe som ikke var så lett. Jeg ble usikker, redd og skolehverdagen var det værste jeg viste om. Jeg startet på et nytt fotball lag som også ble vanskelig. Hær helt alene, og ingen var inkluderende. Ved kroppspråk så jeg fort at fotball laget ikke ville ha meg dær, og ingen ville ha meg noe sted. Nå etter et halvt år, så går det 3% bedre. Jeg har 4 venner, på skolen. men syns det er vanskelig når jeg må være med andre og vet de ikke liker meg. Jeg føler meg redd hele tiden, det finnes aldri en ro i sjela, jeg er redd for framtiden og er redd for om jeg vil overleve. Det føles som jeg blir kvalt eller drukner. karakterene mine går ned. noen ganger får jeg angst anfall og syns det er veldig skummelt. Jeg gråter til jeg hypeventilerer og faller på gulvet, dette gjør dagen etter enda vanskeligere. jeg føler jeg mister livet.

Svar

Hei

Jeg er glad for at du skriver til oss i Ung.no. Det er veldig leit å høre at starten på en ny skole vekk fra familie og venner ble så vanskelig for deg. Du hadde jo store forhåpninger før det.

Så utrolig tøft og modig av deg å flytte fra de nærmeste og alt det kjente for å starte på helt ny skole, få seg nye venner og fritidsaktiviteter. Så ble det ikke som forventet, men du har allikevel ikke gitt opp ennå. Det er imponerende og vitner om en sterk vilje til å ikke gi seg og et stort håp om å få det bedre. Hvorvidt du klarer det uten hjelp av noen trygge voksne er jeg imidlertid litt usikker på.

Alt dette har vært en stor påkjenning og såpass tøft for deg at du har utviklet angst. Kroppen din sier fra nå, og du får slike reaksjoner på grunn av det mentale stresset du utsettes for. 

At du er redd for framtiden, redd for å overleve og at du føler å bli kvalt eller drukner, gjør meg meget bekymret for deg. 

Du er nødt til å snakke med de voksne om hvordan du har det slik at du får hjelp. Ta en prat med dine foreldre, snakk med helsesykepleier, kontaktlærer, rådgiver eller en annen voksen du føler deg trygg på!

Sammen kan dere finne ut hva som vil være det beste for deg framover. Du kan jo ikke fortsette slik, noe jeg tror du innser selv også.

Ønsker deg alt godt og masse lykke til!

Vennlig hilsen helsesykepleier

Besvart: 31.1.2021

Oppdatert: 31.1.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål