Spørsmål og svar

Jeg er mye stresset og lei meg, kan jeg være deprimert?

Jente, 16

Jeg er en person som tenker veldig mye, uansett hvor mye jeg prøver å få tankene bort så går det ikke. Jeg er mye lei meg og stresset på grunn av dette. Har mistet nesten alle de nærmeste så har ikke så mange å snakke til. Det siste jeg ønsker å gjøre er å snakke med en psykolog. Den eneste jeg har igjen er kjæresten min, men jeg føler jeg sier for mye til han. Han klager over at jeg er lei meg hele tiden og jeg forstår at det sliter han ut. Men jeg vet ikke hva jeg skal gjøre lenger, er det en mulighet for at jeg er deprimert?

Svar

Hei jente 16 år.

Det høres ikke ut som om det er så greit å være deg for tiden. Det var trist å høre at du har mistet nesten alle dine nærmeste. Er det noe som har skjedd nå under koronatiden? Det er mange som har det på samme måte som deg nå om dagen, mange som føler at ting går "på stumpene løs" og som kjenner seg ensomme og motløse.

Du skriver at den eneste du har igjen som du føler at du kan prate med er kjæresten din, og at du føler at du sier for mye om hvordan du har det til ham. Du opplever at han klager på deg når du snakker om negative ting, og du føler at han blir utslitt av dette. Jeg forstår at dette er en påkjenning for dere begge.

Du opplever at du er mye stresset og lei deg og du har lurt på om du kan være deprimert. Det er ikke sikkert, men det kan hende. Det er ikke så lett for meg å si noe mer om det uten å ha snakket med deg. 

Tunge dager kan vi alle ha. Men depresjon stikker dypere. Du kan føle deg irritabel, ute av stand til å sove, klarer ikke å spise, føler deg tappet for energi og klarer ikke å ta beslutninger. Du kan også føle deg mislykket, skyldig, håpløs og hjelpeløs, og du kan ha lyst til å gråte hele tiden. Er dette noe du kjenner deg igjen i? 

Jeg synes det er kjempebra at du snakker med kjæresten din og at du er motivert for å snakke med psykolog. Det du må gjøre for å få hjelp, er å kontakte enten helsesykepleier på skolen din, helsestasjon for ungdom eller fastlegen din. Snakk først med foreldrene dine eller en/flere voksne som du stoler på hvis du har noen (du skriver at du har mistet nesten alle dine nærmeste så usikker på om du har noen du kan prate med?). Du kan også snakke med en lærer, helsesykepleier etc. 

Når man har det slik som deg er det vanlig å ikke klare å ta tak, men jeg tror du greier det. Det høres ut som om du har motivasjon til å prøve å få hjelp nå og det er veldig bra. Ta kontakt med en gang. Bestill en legetime på nett allerede i dag. Så ringer du legekontoret tirsdag morgen kl. 8 med en gang det åpner og forklarer situasjonen og ber om en raskere time. Ofte står ikke de ledige hastetimene tilgjengelig på nett. Du kan også kontakte helsestasjon for ungdom i helgene, men det er ikke alle steder det er åpent. Det finner du ut på din kommunes nettside. 

Jeg legger ved noen artikler om de forskjellige hjelpetjenestene som finner, om helsestasjon/helsesykepleier og fastlege samt depresjon.

Jeg kommer til å tenke på deg og jeg håper du føler at du har støtte til å jobbe med deg selv for å få det bedre nå. Det er bare å skrive til ung.no igjen dersom du trenger det, vi er her hele tiden. Heier på deg!

Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no

 

Besvart: 3.4.2021

Oppdatert: 3.4.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål