Spørsmål og svar

Får ikke til å spise eller drikke

Annet, 14

Hei, Jeg har autisme (mild) og i det siste har jeg ikke fått til å spise eller drikke. Det har skjedd før over noen timer eller at det er visse ting jeg klarer å spise, men nå får jeg ikke til noe. Det har bare gått 1 døgn og jeg skal fortelle det til psykologen i morgen, men hva kommer de til å gjøre?? Det handler ikke om sånn spiseforstyrrelser at jeg er redd for å legge på meg eller noe det er bare qt det stopper liksom (jeg har sånn sensory issues vet ikke hva d er på norsk og mye tvangstanker pga autisme så det stopper helt opp og gjør meg kjempestressa) hva gjør de hvis jeg nekter å spise? Og drikke, drikker heller ingenting. Kan ikke det være veldig farlig? Hvor lang tid må det gå før de bruker tvang liksom med sonde ellerno?

Svar

Hei

Så leit at det har vært vanskelig for deg å spise og drikke det siste døgnet. Det er bra du skal snakke med psykologen din om dette.

Jeg kan ikke svare sikkert på spørsmålene dine. Det kan være farlig for deg å ikke spise eller drikke på flere dager. Det viktigste er at du får i deg drikke. En lege må vurdere hvordan kroppen din fungerer og om det er nødvendig å få i deg næring og drikke mot din vilje. Jeg tror helsepersonell  vil vente med tvang og prøve andre løsninger når de er mulig.

Håper du får god hjelp og at tvangen som styrer deg til å ikke spise og drikke snart går over.

Lykke til videre.

Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no

Besvart: 27.4.2021

Oppdatert: 27.4.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål