Jeg tror jeg har overspisingslidelse.
Jente, 17
Hei, jeg mistenker at jeg har BED (binge eating disorder). Jeg har alltid vært litt større enn de andre jentene, litt høyere. Spesielt på barneskolen. Når jeg startet på vgs begynte jeg og danse og jeg går danselinja. Det vil si at jeg er mye i aktivitet og trener omtrent hver dag, opptil 6 timer i strekk noen dager. Men jeg har alltid slitt med å begrense meg innenfor mat. Jeg er glad i all slags mat og føler at jeg aldri blir met nok, jeg må bare ha mer og mer og mer. Om jeg er alene er det vanskeligere å begrense meg og jeg ender da ofte opp med å spise gråtende. Jeg leter alltid etter noe i skapet, selv om jeg nettopp har spist middag. Og tar alltid litt større porsjoner enn de andre. Jeg spiser også veldig fort. Det er lett for meg å spise en hel pizza alene. Men syntes ikke det smaker "veldig" godt etter første tygge, men fortsetter å spise. Av og til merker jeg ikke at jeg spiser engang og blir overrasket når jeg ser at maten er borte. I sta spiste jeg 5 vårruller på under 10min
Svar
Hei
Det er leit å lese at du strever sånn med mat. Det kan hende at du har utviklet overspisingslidelse så jeg ber deg om å kontakte fastlegen din for en undersøkelse. Vi i ung.no kan ikke stille diagnoser siden vi ikke møter dere som skriver til oss.
Du har flere tegn på spiseforstyrrelse og det er viktig at du får hjelp raskt. I dag er den anbefalte metode familiebasert behandling når det gjelder å behandle spiseforstyrrelse. Her vil foreldre delta i behandlingen og hjelpe ungdommen son til å spise nok mat regelmessig.
Ofte ved overspising så starter man dagen med å spise lite og utover dagen vil man spise mer og mer for å stoppe sulten. Til slutt ender det opp med at man spiser slik du beskriver.
Når man behandler overspisingslidelse så er det viktig at man spiser nok mat tidlig på dagen og at man spiser etter en slags matplan med fastsatte tider. Dette hjelper kroppen til å bli mett. Det kreves at man holder disse rutinene over en periode for at trangen skal slippe taket og selv om man overspiser innimellom likevel skal man uansett holde på rutinene, og aktivt unngå sulting.
Det finnes behandling for overspsingslidelse også for dem over 18 år, noen steder er det fra 16 år. Det er CBT-e. Jeg legger ved en link hvor du kan se på behandling av dette i Oslo. Cbt-e finnes også andre steder i landet.
Du kan også lese om CBT-e her: nettros.no. Brosjyre.
Jeg legger ved noen artikler du kan lese.
Vennlig hilsen familieterapeut/sykepleier
Besvart: 24.5.2021
Oppdatert: 24.5.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

